Course Schedule

All Courses for WI2014

Course Title Credits Capacity Faculty Room Meetings 7-wk Div
ACP-100-03 Strategic Learning 1 15 Payovich, Nathan SAC 110 W 6:30PM - 7:50PM 1
ACP-100-04 Strategic Learning 1 15 Payovich, Nathan SAC 110 W 6:30PM - 7:50PM 2
AMS-101-01 American Studies 2 25 Troxell, Theodore P SAC 211 Tu Th 8:30AM - 9:50AM 1
AMS-102-01 American Experience 2 25 Troxell, Theodore P SAC 209 Tu Th 8:30AM - 9:50AM 2
ART-112-01 Art History II 4 19 Connolly, Daniel K CAC THR Tu Th 8:30AM - 9:50AM   AH
ART-121-02 2-Dimensional Design 4 15 Lopez-Isnardi, C Sandy CAC 200 Tu Th 1:00PM - 4:00PM   AH
ART-122-01 Tools & Materials 4 12 Parks-Kirby, Carrie A CAC 121 M W 1:30PM - 4:30PM   AH
ART-223-01 Ceramics Studio 4 12 Parks-Kirby, Carrie A CAC 127 Tu Th 1:00PM - 4:00PM   AH
ART-226-01 Painting Studio 4 15 Rozier, Robert L CAC 206 Tu Th 1:00PM - 4:00PM   AH
ART-227-01 Life Drawing Studio 4 15 Rozier, Robert L CAC 113 M W 1:30PM - 4:30PM   AH
ART-230-01 Graphic Design 4 15 Lopez-Isnardi, C Sandy CAC 200 M W 1:30PM - 4:30PM   AH
ART-290-02 Basic Animation 4 10 Lopez-Isnardi, C Sandy -   AH
ART-290-03 Graphic Illustration 4 6 Rozier, Robert L -   AH
ART-290-04 Jewelry 4 6 Rozier, Robert L -   AH
ART-290-05 Photo Print- Digital Negatives 4 2 Lopez-Isnardi, C Sandy -   AH
ART-290-06 Logo Design 4 6 Lopez-Isnardi, C Sandy -   AH
ART-290-07 Web Design 4 6 Lopez-Isnardi, C Sandy -   AH
ART-345-01 Survey of Non-Western Art 4 15 Connolly, Daniel K CAC THR Tu Th 11:30AM - 12:50PM   AH
ART-385-01 Gallery Practicum 4 1 Connolly, Daniel K -   AH
ART-390-08 Photo Print & Digital Negative 4 6 Lopez-Isnardi, C Sandy -   AH
ART-390-09 Ceramic, Sculpture & 3D Design 4 6 Parks-Kirby, Carrie A -   AH
ART-390-10 Visual Identity 4 6 Lopez-Isnardi, C Sandy -   AH
ART-390-11 Advanced Painting 4 6 Rozier, Robert L -   AH
ART-390-12 Advanced Printmaking 4 6 Rozier, Robert L -   AH
ART-390-13 Advanced Watercolor 4 6 Rozier, Robert L -   AH
ART-390-14 Web Design 4 6 Lopez-Isnardi, C Sandy -   AH
ART-390-15 Book Structures 4 6 Lopez-Isnardi, C Sandy -   AH
ART-390-16 Graphic Des, Photog Or Dig Art 4 6 Lopez-Isnardi, C Sandy -   AH
ART-390-17 Advanced Drawing 4 6 Parks-Kirby, Carrie A -   AH
ART-390-18 Jewelry 4 25 Rozier, Robert L -   AH
ART-390-19 Advanced Life Drawing 4 25 Rozier, Robert L -   AH
ART-390-20 Illustration: Color & Intent 4 1 Parks-Kirby, Carrie A -   AH
ART-390-21 Jewelry / Small Metals 4 1 Rozier, Robert L -   AH
ART-390-22 Basic Animation 4 1 Lopez-Isnardi, C Sandy -   AH
ART-390-23 Logo Design 4 6 Lopez-Isnardi, C Sandy -   AH
ART-490-07 Advanced Painting 4 6 Rozier, Robert L -   AH
ART-490-08 Advanced Printmaking 4 6 Rozier, Robert L -   AH
ART-490-09 Advanced Watercolor 4 6 Rozier, Robert L -   AH
ART-490-10 Web Design 4 6 Lopez-Isnardi, C Sandy -   AH
ART-490-11 Book Structures 4 6 Lopez-Isnardi, C Sandy -   AH
ART-490-12 Graphic Des, Photog, Dig Art 4 6 Lopez-Isnardi, C Sandy -   AH
ART-490-13 Advanced Drawing 4 6 Parks-Kirby, Carrie A -   AH
ART-490-14 Ceramics, Sculpture, 3D Design 4 6 Parks-Kirby, Carrie A -   AH
ART-490-15 Press Molded Ceramic Sculpture 4 1 Parks-Kirby, Carrie A -   AH
ART-490-16 Adv. Drawing: Sculptural Forms 4 1 Parks-Kirby, Carrie A -   AH
ART-490-17 Furniture Design 4 1 Parks-Kirby, Carrie A -   AH
ART-490-18 Wood Joinery: Boxes 4 1 Parks-Kirby, Carrie A -   AH
ART-500-03 ART Senior Show 4 12 Rozier, Robert L; Lopez-Isnardi, C Sandy M 4:30PM - 6:00PM   AH
ART-500-04 ART Senior Show 2 12 Lopez-Isnardi, C Sandy ; Rozier, Robert L M 4:30PM - 6:00PM   AH
BCM-180-01 Intro Molgen Lab 1 12 KAPP 260 Tu 1:00PM - 5:00PM   NS
BCM-180-02 Intro Molgen Lab 1 12 KAPP 260 Th 1:00PM - 5:00PM   NS
BCM-430-01 Molecular Genetics 4 24 Beckmann, Joe D DOW L2 Tu Th 8:30AM - 9:50AM   NS
BCM-430L-01 BCM 430 Laboratory 0 12 Beckmann, Joe D KAPP 260 Tu 1:00PM - 5:00PM   NS
BCM-430L-02 BCM 430 Laboratory 0 12 Beckmann, Joe D KAPP 260 Th 1:00PM - 5:00PM   NS
BCM-499-01 Proton Ejection from SULT 2 1 Beckmann, Joe D -   NS
BCM-499-02 Phenolic SULTIAI Probes 1 1 Beckmann, Joe D -   NS
BCM-499-03 Tiphasic SULT Kinetics 4 1 Beckmann, Joe D -   NS
BCM-499-04 SULT Quantification 1 1 Beckmann, Joe D -   NS
BCM-500-01 Protease Footprint SULTIAI 4 1 Beckmann, Joe D -   NS
BCM-500-02 Kinetics of Hydroxylase 4 1 Beckmann, Joe D -   NS
BIO-101-01 Biology for Non-Majors 4 40 Bishop, Michael E DOW L1 M W F 10:30AM - 11:20AM   NS
BIO-101L-01 BIO 101 Laboratory 0 20 Bishop, Michael E DOW 115 M 1:30PM - 4:30PM   NS
BIO-101L-02 BIO 101 Laboratory 0 20 Bishop, Michael E DOW 115 Tu 1:30PM - 4:30PM   NS
BIO-121-04 General Cell Biology 4 30 Doyle, Brian J DOW L1 M W F 9:30AM - 10:20AM   NS
BIO-121-05 General Cell Biology 4 30 Doyle, Brian J DOW L1 M W F 12:30PM - 1:20PM   NS
BIO-121L-05 BIO 121 Laboratory 0 48 Doyle, Brian J DOW 117 M 1:30PM - 4:30PM   NS
BIO-121L-07 BIO 121 Laboratory 0 48 DOW 117 Th 1:00PM - 4:00PM   NS
BIO-202-01 General Botany 4 48 Juneau, Kevyn J DOW L4 M W F 10:30AM - 11:20AM   NS
BIO-202L-01 General Botany - Lab 0 24 Juneau, Kevyn J DOW 115 W 1:30PM - 4:30PM   NS
BIO-202L-02 General Botany - Lab 0 24 Juneau, Kevyn J DOW 115 Th 1:30PM - 4:30PM   NS
BIO-204-01 Genetics 4 35 Calhoun, Eric S SAC 315 M W F 10:30AM - 11:20AM   NS
BIO-204-02 Genetics 4 45 Calhoun, Eric S SAC 315 M W F 11:30AM - 12:20PM   NS
BIO-204L-01 Genetics - Lab 0 20 Calhoun, Eric S DOW 213 M 1:30PM - 4:30PM   NS
BIO-204L-02 Genetics - Lab 0 20 Calhoun, Eric S DOW 213 Tu 1:30PM - 4:30PM   NS
BIO-204L-04 Genetics - Lab 0 20 Calhoun, Eric S DOW 213 Th 1:30PM - 4:30PM   NS
BIO-207-01 General Physiology 4 45 Rowe, John W DOW 122 M W F 11:30AM - 12:20PM   NS
BIO-207L-04 General Physiology - Lab 0 25 DOW 223 M 5:30PM - 8:30PM   NS
BIO-249-02 Intro to Biological Research 2 16 Bishop, Michael E DOW L2 Tu Th 11:30AM - 12:20PM   NS
BIO-280-02 Evolutionary Ecology 2 16 Rowe, John W DOW 122 Tu 7:00PM - 9:00PM   NS
BIO-280-03 Bio Technology/Biology Seminar 2 16 Keeton, Timothy P DOW 114 Th 7:00PM - 9:00PM   NS
BIO-299-01 Territoriality of Blandings 3 1 Rowe, John W -   NS
BIO-299-02 Statin Induced Myotoxicity 2 1 Ball, Karen L -   NS
BIO-299-03 FAM 190 A Plasmid Creation 1 3 Calhoun, Eric S -   NS
BIO-299-04 Medicinal Plant Research 1 1 Doyle, Brian J -   NS
BIO-299-05 Winter Foraging Amer. Kestral 1 2 Bishop, Michael E -   NS
BIO-299-06 Biosensor Research 1 1 Doyle, Brian J -   NS
BIO-299-07 Molt Study 2 1 Bishop, Michael E -   NS
BIO-299-08 Snapping Turtle Spatial Ecolog 2 1 Rowe, John W -   NS
BIO-299-09 PCR Based Tech. 1 1 Keeton, Timothy P -   NS
BIO-299-10 Winter Kestrel Study 1 1 Bishop, Michael E -   NS
BIO-301-01 Cell Biology 4 24 Keeton, Timothy P DOW 114 M W F 10:30AM - 11:20AM   NS
BIO-301L-01 BIO 301 Laboratory 0 12 Keeton, Timothy P DOW 224 W 1:30PM - 4:30PM   NS
BIO-360-01 Evolution 4 16 Clark, David L DOW 114 Tu Th 10:00AM - 11:20AM   NS
BIO-360L-01 Evolution - Lab 0 16 Clark, David L DOW 114 Th 1:30PM - 4:30PM   NS
BIO-380-02 Conservation Biology 4 16 Juneau, Kevyn J DOW 114 M W F 12:30PM - 1:20PM   NS
BIO-380L-02 BIO 380 Lab 0 16 Juneau, Kevyn J DOW 114 Tu 1:30PM - 4:30PM   NS
BIO-385-01 Dental Practicum I 2 1 Calhoun, Eric S -   NS
BIO-385-02 Methods in Chiropratice Med. 2 1 Rowe, John W -   NS
BIO-399-01 Capillary DNA Sequencing 1 1 Keeton, Timothy P -   NS
BIO-399-02 FAM 190A Gene Knockout 2 1 Calhoun, Eric S -   NS
BIO-430-01 Molecular Genetics 4 24 Beckmann, Joe D DOW L2 Tu Th 8:30AM - 9:50AM   NS
BIO-499-04 Cell Biology Literature 2 1 Keeton, Timothy P - 2 NS
BIO-500-01 Thermo Reg of Painted Turtles 4 1 Rowe, John W -   NS
BTC-101-01 Biotechnology Journal Club 2 12 Doyle, Brian J -  
BTC-201-01 Biotechnology Journal Club 2 12 Doyle, Brian J -  
BTC-280-01 Biostatistics 4 25 Jensen, Kim E SAC 209 Tu Th 10:00AM - 11:20AM  
BTC-301-01 Biotechnology Journal Club 2 12 Doyle, Brian J -  
BTC-399-01 Botanical Assays of Extracts 2 1 Doyle, Brian J -  
BTC-399-02 Biosensor Research 1 1 Doyle, Brian J -  
BTC-401-01 Biotechnology Journal Club 2 12 Doyle, Brian J -  
BTC-430-01 Molecular Genetics 4 24 Beckmann, Joe D DOW L2 Tu Th 8:30AM - 9:50AM  
BUS-121-03 Intro to Business 4 25 Baleja, Gregory SAC 109 Tu Th 1:00PM - 2:20PM   SO
BUS-121-04 Intro to Business 4 25 Baleja, Gregory SAC 109 Tu Th 2:30PM - 3:50PM   SO
BUS-121-05 Intro to Business 4 25 Balfanz, Henry B SAC 309 M W F 1:30PM - 2:20PM   SO
BUS-131-02 Intro to Health Service Mgt 4 25 Sanders, Dale L SAC 113 Tu Th 1:00PM - 2:20PM   SO
BUS-150-02 Entrepreneurs in Action I 1 25 Rolling, Tina M SAC 113 Tu 7:00PM - 8:30PM   SO
BUS-151-01 Entrepreneurs in Action II 1 20 Rolling, Tina M SAC 113 Tu 7:00PM - 8:30PM   SO
BUS-221-04 Financial Accounting 4 25 Rolling, Tina M SAC 110 M W F 11:30AM - 12:20PM   SO
BUS-222-01 Managerial Accounting 4 25 Ealey, Thomas L SAC 309 M W F 9:30AM - 10:20AM   SO
BUS-222-02 Managerial Accounting 4 25 Ealey, Thomas L SAC 309 M W F 10:30AM - 11:20AM   SO
BUS-222-03 Managerial Accounting 4 25 Ealey, Thomas L SAC 209 M W F 1:30PM - 2:20PM   SO
BUS-299-01 Business Plan 2 1 Baleja, Gregory -   SO
BUS-299-02 Business Plan - Church 2 1 Baleja, Gregory -   SO
BUS-301T-01 Business Communications 4 1 Selmon, Michael L -   SO
BUS-309-03 Finance 4 25 Lemmon, Ronald A SAC 213 Tu Th 1:00PM - 2:20PM   SO
BUS-322-01 Intermediate Accounting II 4 25 Ealey, Thomas L SAC 209 M W F 2:30PM - 3:20PM   SO
BUS-323-02 Management 4 25 Cameron, Elizabeth A SAC 108 Tu Th 8:30AM - 9:50AM   SO
BUS-323-03 Management 4 25 Cameron, Elizabeth A SAC 108 Tu Th 10:00AM - 11:20AM   SO
BUS-324-01 Human Resource Management 4 25 Hall, Elizabeth Ann SAC 207 M W 2:30PM - 3:50PM   SO
BUS-326-01 Business Law II 4 25 Cameron, Elizabeth A SAC 104 Tu Th 1:00PM - 2:20PM   SO
BUS-329-01 Health Administration 4 25 Sanders, Dale L SAC 113 Tu Th 10:00AM - 11:20AM   SO
BUS-333-02 Marketing 4 25 Balfanz, Henry B SAC 207 M W F 9:30AM - 10:20AM   SO
BUS-334-01 Health Care Marketing 4 25 Sanders, Dale L SAC 113 W 7:00PM - 10:00PM   SO
BUS-337T-01 E-Commerce 2 1 Baleja, Gregory -   SO
BUS-338T-01 Entrepreneurial Marketing 2 1 Baleja, Gregory -   SO
BUS-338T-02 Entrepreneurial Marketing 2 1 Baleja, Gregory -   SO
BUS-350-02 Entrepreneurs in Action III 2 25 Rolling, Tina M SAC 113 Tu 7:00PM - 8:30PM   SO
BUS-385-01 Finance/ Marketing Intern 4 1 Baleja, Gregory -   SO
BUS-385-02 Winter Olympics Media Services 8 1 Ealey, Thomas L -   SO
BUS-386-02 Business Operation 4 25 Baleja, Gregory -   SO
BUS-410-02 Investments 4 25 Lemmon, Ronald A SAC 110 Tu Th 2:30PM - 3:50PM   SO
BUS-422-01 Advanced Accounting 4 25 Rolling, Tina M SAC 108 M W F 1:30PM - 2:20PM   SO
BUS-428-01 Global Marketing Management 4 25 Balfanz, Henry B SAC 106 M W F 3:30PM - 4:20PM   SO
BUS-440-03 Global Strategic Management 4 16 Baleja, Gregory SAC 109 Tu Th 10:00AM - 11:20AM   SO
BUS-440-04 Global Strategic Management 4 16 Baleja, Gregory SAC 109 Tu Th 8:30AM - 9:50AM   SO
BUS-441-01 Strategic Planning Health Care 4 15 Sanders, Dale L SAC 113 Tu Th 11:30AM - 12:50PM   SO
BUS-442-01 Accounting Information Systems 4 20 Rolling, Tina M SAC 108 M W F 9:30AM - 10:20AM   SO
BUS-480-02 Health Informatics 4 20 Molter, Michael T SAC 113 M 7:00PM - 10:00PM   SO
BUS-499-01 International Marketing 4 1 Baleja, Gregory -   SO
BUS-499-02 Sports Marketing 4 1 Baleja, Gregory -   SO
BUS-499-03 International Marketing 4 25 Baleja, Gregory -   SO
BUS-499-04 BUS Independent 4 25 Baleja, Gregory -   SO
BUS-499-05 Green Start-Ups 4 1 Baleja, Gregory -   SO
BUS-499-06 Big Data Marketing 4 1 Baleja, Gregory -   SO
BUS-499-07 Legal Research II 1 1 Cameron, Elizabeth A -   SO
BUS-499-08 Sports Marketing 4 1 Baleja, Gregory -   SO
BUS-499-09 The Business of Sports 2 1 Baleja, Gregory -   SO
BUS-499-10 Fed Stimulus Policy Impact 4 1 Lemmon, Ronald A -   SO
BUS-499-11 Bus Plan-Groom. & Board 2 2 Baleja, Gregory -   SO
BUS-499-12 Advertising 4 1 Baleja, Gregory -   SO
BUS-499-13 European Marketing Techniques 4 1 Balfanz, Henry B -   SO
BUS-499-14 Entrepreneurial Marketing 2 1 Baleja, Gregory - 2 SO
BUS-500-01 Impact of Advertising 4 1 Baleja, Gregory -   SO
BUS-500-02 Sports Marketing 4 1 Baleja, Gregory -   SO
CHM-115-05 Chemical Analysis 4 40 Boyd, Kevin J DOW L4 M W F 8:30AM - 9:20AM   NS
CHM-115L-09 CHM-115 Lab 0 20 Boyd, Kevin J; Burns, Robert M KAPP 158 Th 1:30PM - 4:30PM   NS
CHM-115L-10 CHM-115 Lab 0 20 Burns, Robert M KAPP 158 Th 7:00PM - 10:00PM   NS
CHM-223-01 Organic Chemistry I 4 25 Turk, Jeffrey A DOW L2 M W F 8:30AM - 9:20AM   NS
CHM-223-02 Organic Chemistry I 4 25 Hill, Scott T SAC 108 M W F 8:30AM - 9:30AM   NS
CHM-223-03 Organic Chemistry I 4 25 Turk, Jeffrey A DOW L2 M W F 9:30AM - 10:20AM   NS
CHM-223-04 Organic Chemistry I 4 25 Jiang, Lin ; Turk, Jeffrey A DOW L2 M W F 10:30AM - 11:20AM   NS
CHM-223L-01 Chm 223 Laboratory 0 15 Burns, Robert M KAPP 257 M 1:00PM - 5:00PM   NS
CHM-223L-02 Chm 223 Laboratory 0 15 Jiang, Lin ; Burns, Robert M KAPP 257 Tu 1:00PM - 5:00PM   NS
CHM-223L-03 Chm 223 Laboratory 0 15 Burns, Robert M KAPP 261 Tu 1:00PM - 5:00PM   NS
CHM-223L-04 Chm 223 Laboratory 0 15 Jiang, Lin ; Burns, Robert M KAPP 257 W 1:00PM - 5:00PM   NS
CHM-223L-05 Chm 223 Laboratory 0 15 Burns, Robert M KAPP 261 W 1:00PM - 5:00PM   NS
CHM-223L-06 Chm 223 Laboratory 0 15 Jiang, Lin ; Burns, Robert M KAPP 257 Th 1:00PM - 5:00PM   NS
CHM-223L-07 Chm 223 Laboratory 0 15 Burns, Robert M KAPP 261 Th 1:00PM - 5:00PM   NS
CHM-230-01 Inorganic Chemistry 4 32 Dopke, Joel A DOW L1 M W F 8:30AM - 9:20AM   NS
CHM-230-02 Inorganic Chemistry 4 32 Dopke, Nancy C DOW L4 M W F 9:30AM - 10:20AM   NS
CHM-230L-01 Chm 230 Laboratory 0 16 Dopke, Joel A KAPP 158 M 1:00PM - 5:00PM   NS
CHM-230L-02 Chm 230 Laboratory 0 16 Dopke, Nancy C KAPP 158 Tu 8:00AM - 12:00PM   NS
CHM-230L-03 Chm 230 Laboratory 0 16 Dopke, Joel A KAPP 158 Tu 1:00PM - 5:00PM   NS
CHM-230L-04 Chm 230 Laboratory 0 16 Dopke, Nancy C KAPP 158 W 1:00PM - 5:00PM   NS
CHM-299-02 Iron Chelator Synthesis 1 25 Hill, Scott T -   NS
CHM-311-01 Environmental Chemistry 2 25 Strait, Melissa M DOW L2 M W F 11:30AM - 12:20PM 1 NS
CHM-313-01 Inorganic Structures 2 24 Dopke, Joel A DOW L2 Tu Th 10:00AM - 11:20AM 2 NS
CHM-320-01 Instrumental Analysis 4 24 Strait, Melissa M DOW 132 M W F 9:30AM - 10:20AM   NS
CHM-320L-01 Chm 320 Laboratory 0 12 Strait, Melissa M KAPP 157 M 1:00PM - 5:00PM   NS
CHM-320L-02 Chm 320 Laboratory 0 12 Strait, Melissa M KAPP 157 Th 1:00PM - 5:00PM   NS
CHM-331-01 Physical Chemistry I 4 24 Boyd, Kevin J DOW 240 M W F 10:30AM - 11:20AM   NS
CHM-331L-01 Chm 331 Laboratory 0 12 Boyd, Kevin J KAPP 151 Tu 1:00PM - 5:00PM   NS
CHM-331L-02 Chm 331 Laboratory 0 12 Boyd, Kevin J KAPP 151 W 1:00PM - 5:00PM   NS
CHM-399-01 Cluster Research 1 1 Dopke, Joel A -   NS
CHM-399-02 Synthesis of Pt-Ru Cmpds 2 1 Dopke, Nancy C -   NS
CHM-399-03 Chm Independent Study 2 1 -   NS
CHM-399-04 Heterocycle Research 2 1 Dopke, Joel A -   NS
CHM-399-05 Enzyme Inhibitor Synthesis 1 1 Hill, Scott T -   NS
CHM-399-06 DDT Uptake in Plants 1 1 Strait, Melissa M -   NS
CHM-399-07 Asteroid Impact Studies 1 1 Strait, Melissa M -   NS
CHM-399-08 Solid Phase Chemistry 2 1 Turk, Jeffrey A -   NS
CHM-399-09 Halogen Exchange Mechanism 1 1 Hill, Scott T -   NS
CHM-450-01 Senior Seminar 1 12 Hill, Scott T DOW L2 W 7:00PM - 9:00PM   NS
CHM-499-01 DSSC Thesis Research 2 1 Hill, Scott T -   NS
CHM-499-02 Meteorite Hydration Studies 2 1 Strait, Melissa M -   NS
CHM-499-03 Advanced Organic Chemistry 1 1 Turk, Jeffrey A -   NS
CHM-500-01 DSSC Syn.& Comp. Analysis 2 1 Hill, Scott T -   NS
CHM-500-02 Meteorite Hydration Studies 2 1 Strait, Melissa M -   NS
CHN-112-01 Beginning Chinese II 4 20 Yu, Xiao ; Liu, Holly H SAC 308 Tu 9:00AM - 9:50AM; M W F 9:00AM - 9:50AM  
CHN-222-01 Inter Chinese II 4 20 Yu, Xiao ; Liu, Holly H SAC 308 M W F 1:30PM - 2:20PM; Tu 7:00PM - 7:50PM  
COM-101-02 Human Communication 4 25 Diels, Janie A SAC 311 M W F 12:30PM - 1:20PM   AH
COM-111-02 Speech Communication 4 20 Redman, Alyse A SAC 108 M W 6:30PM - 7:50PM   AH
COM-180A-01 Sports Communication 2 25 Hanson, Michael D HGN 227 Tu Th 1:00PM - 2:20PM 1 AH
COM-223-01 Humor, Culture & Com 4 20 Gilbert, Joanne R SAC 304 Tu Th 10:00AM - 11:20AM   AH
COM-227-01 Argument & Public Advocacy 4 25 Diels, Janie A SAC 316 Tu Th 10:00AM - 11:20AM   AH
COM-243-01 Health Communication 4 20 Vickery, Micheal R SAC 104 Tu Th 11:30AM - 12:50PM   AH
COM-280-02 Media and the Mind 2 12 Diels, Janie A SAC 307 M W F 11:30AM - 12:20PM 2 AH
COM-299-01 Industry Analysis 4 1 Diels, Janie A -   AH
COM-320-01 Gender & Communication 4 20 Gilbert, Joanne R SAC 304 Tu Th 1:00PM - 2:20PM   AH
COM-385-01 COM Internship 4 1 Diels, Janie A -   AH
COM-385-02 Internship in Communication 2 1 Diels, Janie A -   AH
COM-399-01 Non-Profit Project Communicati 4 1 Diels, Janie A -   AH
COM-399-02 PR Campaign Planning 2 1 Stiffler, Karen -   AH
COM-399-03 PR Campaign Planning 4 1 Stiffler, Karen -   AH
COM-399-04 Handwriting & Personality 1 1 Diels, Janie A -   AH
COM-399-05 Sports and Retention 2 1 Diels, Janie A -   AH
COM-399-06 SID Analysis 2 1 Hanson, Michael D -   AH
COM-450-01 Communication Theory 4 16 Vickery, Micheal R SAC DMC STU M W 2:30PM - 3:50PM   AH
COM-499-01 Gender Comm & Service 4 1 Gilbert, Joanne R -   AH
CSC-120-02 Programming & Design 4 24 McNally, Myles F SAC 215 M W F 1:30PM - 2:20PM   NS
CSC-120L-03 CSC-120 Laboratory 0 16 McNally, Myles F SAC 212 W 2:30PM - 5:00PM   NS
CSC-120L-04 CSC-120 Laboratory 0 16 McNally, Myles F SAC 212 Th 1:30PM - 4:00PM   NS
CSC-180-01 Bioinformation Algorithms 2 15 McNally, Myles F SAC 215 Tu Th 10:00AM - 11:20AM 1 NS
CSC-204-01 Social&Ethical Issue 2 25 McNally, Myles F SAC 215 Tu Th 10:00AM - 11:20AM 2 NS
CSC-220-01 Data Structures 4 25 McNally, Myles F SAC 215 M W F 9:30AM - 10:20AM   NS
CSC-240-01 Algorithms & Complex 4 25 Thall, Andrew L SAC 215 M W F 10:30AM - 11:20AM   NS
CSC-499-01 Obj-C Audio App Development 2 1 Thall, Andrew L -   NS
CSC-500-02 Wearable Embedded Computers 1 25 Thall, Andrew L -   NS
CSC-500-03 CSC Senior Thesis 2 1 Thall, Andrew L -   NS
ECN-201-05 Macroeconomics 4 30 Dolislager, Michael J SAC 315 Tu Th 2:30PM - 3:50PM   SO
ECN-201-06 Macroeconomics 4 30 Dolislager, Michael J SAC 109 Tu Th 11:30AM - 12:50PM   SO
ECN-202-02 Microeconomics 4 25 Choksy, George D SAC 106 M W F 8:30AM - 9:20AM   SO
ECN-202-03 Microeconomics 4 25 Choksy, George D SAC 106 M W F 10:30AM - 11:20AM   SO
ECN-202-04 Microeconomics 4 25 Bose, Feler SAC 108 M W F 10:30AM - 11:20AM   SO
ECN-202-05 Microeconomics 4 25 Bose, Feler SAC 108 M W F 11:30AM - 12:20PM   SO
ECN-317-01 Econometrics 4 25 Choksy, George D SAC 106 M W F 1:30PM - 2:20PM   SO
ECN-320-01 Money & Capital Mkt 4 25 Bose, Feler SAC 108 M W 2:30PM - 3:50PM   SO
ECN-499-01 Econ Analy of Div I Vs Div III 4 25 Choksy, George D -   SO
EDC-100-02 Educational Foundations I 2 20 Thelen, Peggy A SAC 215 M W 2:30PM - 3:50PM 2 SO
EDC-103-02 Foundations of Sec Education 1 20 Seals, Mark A -   SO
EDC-105-01 Intro to Special Ed - Field 1 25 Yates, Peggy A -   SO
EDC-120-02 Educational Foundations II 2 20 Findley, Nicola J SAC 215 M W 2:30PM - 3:50PM 1 SO
EDC-130-02 Foundations of Sec Education 2 20 Seals, Mark A SAC 216 Tu Th 2:30PM - 3:50PM   SO
EDC-150-01 Intro to Special Education 2 20 Yates, Peggy A SAC 205 W 6:00PM - 8:00PM   SO
EDC-160-02 Children's Literature 4 20 Store, Jessie C SAC 215 Tu Th 1:00PM - 2:20PM   SO
EDC-183-01 Intro Early Childhood 4 20 Thelen, Peggy A SAC 215 Tu Th 2:30PM - 3:50PM   SO
EDC-199-01 Intro Secondary Teaching #1 2 1 Seals, Mark A -   SO
EDC-199-02 Edc 199: Exploring Education 2 1 Seals, Mark A -   SO
EDC-203-02 Child Dev & Educ - Field 1 20 Cardinal-Donnelly, Jenise Marie -   SO
EDC-230-02 Child Development & Education 3 20 Cardinal-Donnelly, Jenise Marie SAC 205 M W 2:30PM - 3:50PM   SO
EDC-240-02 Lrng Env and Reflect Teaching 4 20 Seals, Mark A SAC 207 Tu Th 1:00PM - 2:20PM   SO
EDC-282-01 Parents & Community 2 20 Thelen, Peggy A SAC 205 Tu 10:00AM - 11:20AM   SO
EDC-302-01 Elem Lang Arts & Math - Field 1 20 Findley, Nicola J -   SO
EDC-306-02 Elementary Art-Field 2 10 Corr, Joseph A -   SO
EDC-312-01 Topics Seminar B 1 40 Findley, Nicola J SAC 110 W F 8:30AM - 9:20AM   SO
EDC-345-02 Art Elem Teachers 4 10 Corr, Joseph A -   SO
EDC-346-02 Teaching Reading Mid-Sr High 4 15 Cardinal-Donnelly, Jenise Marie SAC 205 Tu Th 11:30AM - 12:50PM   SO
EDC-348-02 Secondary Principles & Methods 3 10 Seals, Mark A SAC 207 Tu 6:00PM - 9:00PM   SO
EDC-360-01 Teaching Elem Language Arts 3 20 Findley, Nicola J SAC 205 Tu Th 1:00PM - 2:20PM   SO
EDC-362-01 Teaching Elementary Math 3 20 Store, Jessie C SAC 205 Tu Th 2:30PM - 3:50PM   SO
EDC-370-02 Instr and Assist Technology 2 25 Thelen, Cassie B SAC 205 M W 1:30PM - 2:20PM   SO
EDC-373-03 Special Educ for Classroom 3 20 Timm, Larry C SAC 109 W 6:30PM - 8:30PM   SO
EDC-399-02 Art at Elementary Level 4 25 Seals, Mark A -   SO
EDC-399-03 Teaching Elementary Science 3 25 Seals, Mark A -   SO
EDC-400-02 Issues and Contexts 2 10 Findley, Nicola J SAC 203 Tu 10:00AM - 11:20AM   SO
EDC-430-01 Student Teaching Seminar 3 20 Sandro, Charles E SAC 215 Tu 6:00PM - 8:00PM   SO
EDC-445B-01 Sec Methods Biology 2 25 Seals, Mark A -   SO
EDC-445E-02 Sec Methods English 2 25 Cardinal-Donnelly, Jenise Marie SAC 213 Tu 4:00PM - 6:00PM   SO
EDC-445F-01 Sec Methods Foreign Lang 2 10 Johnson, Linda M SAC 211 Tu 4:00PM - 6:00PM   SO
EDC-445N-02 Sec Methods Vocal 2 10 Nichols, William W -   SO
EDC-445O-02 Sec Methods Instrumental 2 10 Zerbe, David M -   SO
EDC-445ST-01 Sec Methods SST 4 10 Cardinal-Donnelly, Jenise Marie SAC 214 M 6:00PM - 9:00PM   SO
EDC-460-02 Teaching the Struggling Reader 4 20 Hohlbein, Taneille R SAC 205 M 6:00PM - 9:00PM   SO
EDC-490E-02 Directed Teaching - Elementary 5 15 Sandro, Charles E SAC 205 Tu 6:00PM - 9:00PM   SO
EDC-490S-02 Directed Teaching - Secondary 5 15 Sandro, Charles E SAC 205 Tu 6:00PM - 9:00PM   SO
EDC-491E-02 Directed Teaching - Elementary 5 15 Sandro, Charles E SAC 205 Tu 6:00PM - 9:00PM   SO
EDC-491S-02 Directed Teaching - Secondary 5 15 Sandro, Charles E SAC 205 Tu 6:00PM - 9:00PM   SO
EDC-493T-01 Dir Tch:Early Child 5 1 Thelen, Peggy A -   SO
EDC-499-01 Edc Research Methods 2 25 Cardinal-Donnelly, Jenise Marie -   SO
EDC-500-01 Educational Honors Thesis 2 25 Findley, Nicola J -   SO
EHS-112-02 Beginning Golf 1 12 Goffnett, Charles W HGN GYM Tu Th 1:00PM - 2:20PM 2 NS
EHS-154-01 Conditioning 1 40 Pscodna, Gregory S HGN GYM Tu Th 7:00AM - 7:50AM 1 NS
EHS-154S-01 Soccer Conditioning 1 30 Hosler, Jeffrey K SRC APR Tu Th 7:30AM - 8:20AM 1 NS
EHS-154S-02 Soccer Techniques 1 30 Oakley, Joshua T Tu Th 7:00AM - 7:50AM 1 NS
EHS-156-01 Strength Training 1 24 Lang, James R HGN GYM M W F 7:30AM - 8:20AM 1 NS
EHS-156-02 Strength Training 1 24 Lang, James R HGN GYM M W F 6:30AM - 7:20AM 1 NS
EHS-165B-03 Basketball 1 25 Hargraves II, Samuel R HGN GYM Tu Th 7:00AM - 7:50AM 2 NS
EHS-165V-02 Volleyball 1 24 Dehring, Sarah M HGN GYM Tu Th 7:00AM - 7:50AM 1 NS
EHS-165V-03 Volleyball 1 25 Dehring, Sarah M SRC APR Tu Th 7:00AM - 7:50AM 2 NS
EHS-165Z-04 Zumba Aerobics 1 20 Goggin, Tincy J SRC APR M W F 11:30AM - 12:20PM 2 NS
EHS-180-01 Athletic Leadership 2 20 Jensen, Nathaniel W HGN 227 Tu Th 11:30AM - 12:20PM 1 NS
EHS-350C-01 Coaching Baseball 2 25 Kingston, Scott C HGN 227 M W F 8:30AM - 9:20AM 2 NS
EHS-499-01 Weight Room Etiquette 4 1 Luetkemeier, Maurie J -   NS
EHS-499-02 Human Resources & D3 Football 4 1 Jensen, Nathaniel W -   NS
EHS-499-03 Off-Season Preparation 4 1 Luetkemeier, Maurie J -   NS
ENG-101-13 College Rhetoric II 4 20 Brines, Dirk A SAC 303 M W F 9:30AM - 10:20AM   AH
ENG-101-14 College Rhetoric II 4 20 Brines, Dirk A SAC 303 M W F 10:30AM - 11:20AM   AH
ENG-101-15 College Rhetoric II 4 20 Brines, Dirk A SAC 303 M W F 11:30AM - 12:20PM   AH
ENG-101-16 College Rhetoric II 4 20 Karbowiak, Jessica L SAC 304 M W F 12:30PM - 1:20PM   AH
ENG-101-17 College Rhetoric II 4 20 Palmer, William W SAC 303 Tu Th 1:00PM - 2:20PM   AH
ENG-101-18 College Rhetoric II 4 20 Palmer, William W SAC 303 Tu Th 2:30PM - 3:50PM   AH
ENG-101-19 College Rhetoric II 4 20 Karbowiak, Jessica L SAC 304 M W F 11:30AM - 12:20PM   AH
ENG-101-21 College Rhetoric II 4 20 Palmer, William W SAC 303 Tu Th 10:00AM - 11:20AM   AH
ENG-101-22 College Rhetoric II 4 20 Karbowiak, Jessica L SAC 307 M W F 9:30AM - 10:20AM   AH
ENG-120-03 Gender & Literature 4 25 Dora-Laskey, Prathim Maya SAC 307 Tu Th 10:00AM - 11:20AM   AH
ENG-120-04 Drama 4 25 Aspinall, Dana E SAC 304 M W F 9:30AM - 10:20AM   AH
ENG-190-03 Intro to Creative Writing 4 20 Vivian, Robert D SAC 311 Tu Th 1:00PM - 2:20PM   AH
ENG-201-02 Advanced Rhetoric 4 20 Karbowiak, Jessica L SAC 313 M W F 2:30PM - 3:20PM   AH
ENG-220-02 Reading, Writing, Research 4 20 Chen, Chih-Ping SAC 309 Tu Th 2:30PM - 3:50PM   AH
ENG-225-01 General Linguistics 4 25 Jalbert, Joseph J SAC 309 Tu Th 11:30AM - 12:50PM   AH
ENG-251-01 Survey British Lit II 4 25 Chen, Chih-Ping SAC 309 Tu Th 10:00AM - 11:20AM   AH
ENG-261-01 Survey American Lit II 4 25 Vivian, Robert D SAC 307 Tu Th 8:30AM - 9:50AM   AH
ENG-270-02 Journalistic Writing 4 20 Tabacsko, Kenneth A SAC 313 Tu 6:30PM - 9:30PM   AH
ENG-299-01 Short Essay: Non-Fiction 4 1 Karbowiak, Jessica L -   AH
ENG-299-02 Creative Non-Fiction 4 1 -   AH
ENG-299-03 The Art of the Short Essay 4 5 Karbowiak, Jessica L -   AH
ENG-299-04 War Stories: Elder Memoir 3 1 Palmer, William W -   AH
ENG-299W-03 The Art of the Short Essay 4 4 Karbowiak, Jessica L -   AH
ENG-301-01 Professional Rhetoric 4 6 Dixon, Sheryle D SAC 214 M 10:30AM - 11:20AM   AH
ENG-320-01 Critical Theory 4 20 Von Wallmenich, Laura E. K. SAC 309 M W F 11:30AM - 12:20PM   AH
ENG-354-01 Shakespeare 4 20 Aspinall, Dana E SAC 304 Tu Th 11:30AM - 12:50PM   AH
ENG-381-01 Globalization and Literature 4 20 Dora-Laskey, Prathim Maya SAC 307 Tu Th 1:00PM - 2:20PM   AH
ENG-385-01 Teaching Drama Practicum 4 1 Aspinall, Dana E -   AH
ENG-390T-01 Advanced Poetry Workshop 4 1 Palmer, William W -   AH
ENG-390T-02 Poetry Workshop II 4 1 Palmer, William W -   AH
ENG-399-01 Women in Shame 4 1 Chen, Chih-Ping -   AH
ENG-399-02 Poetry Workshop II 4 25 Palmer, William W -   AH
ENG-399-03 Research for Publication 4 1 Aspinall, Dana E -   AH
ENG-420-02 Senior Seminar 4 12 Von Wallmenich, Laura E. K. SAC 214 Tu Th 2:30PM - 3:50PM   AH
ENG-500-01 A Collection of Poems 2 1 Vivian, Robert D -   AH
ENG-500-02 ENG Senior Thesis 4 1 Vivian, Robert D -   AH
ENG-500-03 ENG Senior Thesis 2 1 Von Wallmenich, Laura E. K. -   AH
ENG-500-04 Creative Writing Thesis 2 25 Vest, Steven T -   AH
ENG-500-05 Creative Writing: Collection 4 1 Vivian, Robert D -   AH
ENG-500-06 ENG Senior Thesis 2 1 Von Wallmenich, Laura E. K. -   AH
ENG-500-07 Creative Senior Thesis 2 1 Palmer, William W -   AH
ENV-105-01 Intro to Environmental Studies 4 20 Borrello, Murray C DOW L4 Tu Th 10:00AM - 11:20AM  
ENV-105L-01 ENV 105 Lab 0 20 Borrello, Dianne D DOW 240 Tu 1:00PM - 3:00PM  
ENV-110-02 Environmental Geology 4 32 Borrello, Dianne D; Borrello, Murray C DOW L4 M W F 11:30AM - 12:20PM  
ENV-110L-03 Env 110 Laboratory 0 16 Borrello, Dianne D DOW 234 M 1:30PM - 3:30PM  
ENV-110L-04 Env 110 Laboratory 0 16 Borrello, Dianne D DOW 234 Th 3:00PM - 5:00PM  
ENV-280-01 Environmental Sociology 4 25 Girdwood, John R SAC 209 M W 6:30PM - 7:50PM  
ENV-380-02 Bioterrorism 4 20 Wagner, Vaughn E; Borrello, Murray C DOW 240 Tu Th 10:00AM - 11:20AM  
ENV-499-01 Grey Wolf Conserv./U.P. 2 1 Borrello, Murray C -  
FOR-385-01 Foreign Service Ind. Study 4 1 Hulme, Derick L -  
FRN-112-01 Beginnning French II 4 20 Arnold, Julie W SAC 313 M W F 12:30PM - 1:20PM   AH
FRN-112L-01 Frn 112 Laboratory 0 11 Arnold, Julie W SAC 211 Th 1:00PM - 2:20PM   AH
FRN-112L-02 Frn 112 Laboratory 0 11 SAC 211 Th 2:30PM - 3:50PM   AH
FRN-207-01 French Conversation 2 15 Travelet, Madeline P -   AH
FRN-222-01 Intermediate French II 4 20 Arnold, Julie W SAC 316 M W Th F 11:30AM - 12:20PM   AH
FRN-307-01 French Conversation 2 15 Travelet, Madeline P -   AH
FRN-371-01 History French Civ I 4 15 Arnold, Julie W SAC 315 M W F 8:30AM - 9:20AM   AH
FRN-399-01 French Conversation 1 1 Travelet, Madeline P -   AH
FYS-101-27 Reading the Movies 4 16 Vest, Steven T SAC 308 Tu Th 10:00AM - 11:20AM  
GEO-113-01 Dynamic Earth 4 20 Borrello, Murray C SAC 109 M W F 8:30AM - 9:20AM  
GEO-113L-01 GEO 113 Laboratory 0 20 Borrello, Dianne D DOW 234 W 1:30PM - 3:30PM  
GER-385-01 Geriatric Case Mgmt. Intern 4 1 Batchelder, Thomas H -  
GGR-101-01 Human & Environ Relationships 2 20 Douglas, Rory E SAC 103 Tu Th 10:00AM - 11:20AM 1 SO
GGR-102-01 World & Regional Cultures 2 20 Douglas, Rory E SAC 103 Tu Th 10:00AM - 11:20AM 2 SO
GRM-112-01 Beginning German II 4 20 Liu, Holly H SAC 313 M Tu W F 11:30AM - 12:20PM   AH
GRM-222-01 Intro to Reading 4 20 Liu, Holly H; Bihler, Natalia SAC 308 M W F 9:30AM - 10:20AM; Tu 9:00AM - 9:50AM   AH
GRM-322-01 German Culture II 4 20 Liu, Holly H SAC 308 W 4:30PM - 5:30PM; Th 4:30PM - 6:30PM   AH
HNR-180A-01 Honors Seminar 2 25 Aspinall, Dana E SAC 110 M 7:00PM - 9:00PM  
HNR-180A-02 Honors Seminar 1 2 Aspinall, Dana E -  
HNR-180T-01 Honors Seminar 1 1 Aspinall, Dana E -  
HNR-280A-01 Honors Seminar 2 25 Aspinall, Dana E SAC 106 W 7:00PM - 9:00PM  
HNR-280A-02 Honors Seminar 1 1 Aspinall, Dana E -  
HNR-299-01 Honors Seminar 2 1 Aspinall, Dana E -  
HSS-180-03 Issues in Health 1 25 Ball, Karen L DOW L2 F 1:30PM - 2:20PM  
HSS-385-02 Hospital Clinical Rotation 1 25 Ball, Karen L -  
HST-100-02 World History Survey I 4 30 Wise, Keith J SAC 113 M W F 8:30AM - 9:20AM   SO
HST-101-02 World History Survey II 4 30 Furlong, Patrick J SAC 106 M W F 9:30AM - 10:20AM   SO
HST-104-02 The Making of America to 1877 4 30 Lorenz, Edward C SAC 113 M W F 1:30PM - 2:20PM   SO
HST-203-01 Medieval World 4 25 Wasserman, Daniel I SAC 207 M W F 12:30PM - 1:20PM   SO
HST-203T-01 Medieval World 4 1 Wasserman, Daniel I -   SO
HST-254-01 Iberian Expansion & Decline 4 25 Wasserman, Daniel I SAC 207 M W F 10:30AM - 11:20AM   SO
HST-254T-01 Colonial Americas 4 1 Wasserman, Daniel I -   SO
HST-299-01 Declaration of War: Grenada 2 1 Lorenz, Edward C -   SO
HST-325-01 Reform & Search for Order 4 20 Lorenz, Edward C SAC 108 Tu Th 11:30AM - 12:50PM   SO
HST-325T-01 Reform & Search for Order 4 1 Lorenz, Edward C -   SO
HST-380-02 Inquisitions: Medieval & Later 4 20 Wasserman, Daniel I SAC 211 Tu Th 10:00AM - 11:20AM   SO
HST-480-02 World War II Research Seminar 4 12 Furlong, Patrick J SAC 106 Tu 1:00PM - 3:50PM   SO
HST-499-01 Biblio: Farmer to Entrepreneur 1 1 Lorenz, Edward C -   SO
HST-500-01 Farmer to Entrepreneur 4 1 Lorenz, Edward C -   SO
IPH-106-01 Athletic Training II 1 25 Knight, Danielle N; Knight, Brett David HGN TEAM M 1:30PM - 2:20PM   NS
IPH-206-01 Athletic Training IV 1 12 Andre, Phillip H HGN TEAM Th 12:30PM - 1:20PM   NS
IPH-220-02 Nutrition 4 30 Luetkemeier, Maurie J HGN 228 Tu Th 8:30AM - 9:50AM   NS
IPH-220-03 Nutrition 4 30 Wenta, Marlene R HGN 227 Tu Th 8:30AM - 9:50AM   NS
IPH-220-04 Nutrition 4 30 Luetkemeier, Maurie J HGN 228 Tu Th 10:00AM - 11:20AM   NS
IPH-221-02 First Aid and CPR 2 24 Knight, Brett David SAC 311 Tu Th 9:00AM - 10:20AM 1 NS
IPH-222-01 Athletic Training 4 16 Curry, Drew E HGN TEAM M W F 8:30AM - 9:20AM   NS
IPH-226-01 Human Physiology II 4 35 Luetkemeier, Maurie J HGN 228 M W F 8:30AM - 9:20AM   NS
IPH-226-02 Human Physiology II 4 35 Luckett, Brittany S; Luetkemeier, Maurie J HGN 228 M W F 9:30AM - 10:20AM   NS
IPH-226L-01 IPH 226 Laboratory 0 16 Luckett, Brittany S MCE 111 Tu 1:00PM - 3:00PM   NS
IPH-226L-02 IPH 226 Laboratory 0 16 Luckett, Brittany S MCE 111 Tu 3:00PM - 5:00PM   NS
IPH-226L-03 IPH 226 Laboratory 0 16 Luetkemeier, Maurie J MCE 111 Th 1:00PM - 3:00PM   NS
IPH-226L-04 IPH 226 Laboratory 0 16 Montoye, Alexander Henry MCE 111 Th 7:00PM - 9:00PM   NS
IPH-226L-05 IPH 226 Laboratory 0 16 MCE 111 Th 4:00PM - 6:00PM   NS
IPH-299-01 Medical Terminology 2 5 Anderson, Robyn L -   NS
IPH-306-01 Athletic Training VI 1 25 Knight, Danielle N; Andre, Phillip H -   NS
IPH-310-03 Intro to IPH Research 2 12 Anderson, Robyn L; Curry, Drew E SAC 110 Th 8:30AM - 9:50AM   NS
IPH-310-04 Intro to IPH Research 2 12 Anderson, Robyn L; Curry, Drew E SAC 110 Th 8:30AM - 9:50AM   NS
IPH-324-01 Therapeutic Exercise-ATH 3 16 Munderloh, Aaron A HGN 227 M 8:00PM - 10:00PM   NS
IPH-324-02 Therapeutic Exercise 2 16 Munderloh, Aaron A HGN 227 M 8:00PM - 10:00PM   NS
IPH-324L-01 IPH 324 Laboratory 0 16 Andre, Phillip H HGN TEAM Th 11:30AM - 12:20PM   NS
IPH-326-01 Ortho Assess II 3 16 Andre, Phillip H HGN TEAM Tu Th 10:00AM - 11:20AM   NS
IPH-326-02 Ortho Assess II 2 25 Andre, Phillip H HGN TEAM Tu Th 10:00AM - 11:20AM   NS
IPH-326L-01 IPH 326 Laboratory 0 16 Andre, Phillip H HGN TEAM Tu 12:30PM - 1:20PM   NS
IPH-327-01 Physiology of Exercise 4 36 Wenta, Marlene R; Luetkemeier, Maurie J HGN 228 M W F 10:30AM - 11:20AM   NS
IPH-327L-01 IPH 327 Laboratory 0 16 Curry, Drew E MCE 111 M 1:30PM - 3:30PM   NS
IPH-327L-02 IPH 327 Laboratory 0 16 Curry, Drew E MCE 111 M 3:30PM - 5:30PM   NS
IPH-327L-03 IPH 327 Laboratory 0 16 Curry, Drew E MCE 111 W 1:30PM - 3:30PM   NS
IPH-327L-04 IPH 327 Laboratory 0 16 Wenta, Marlene R MCE 111 W 3:30PM - 5:30PM   NS
IPH-328-01 Human Diseases 4 35 McKenna, Judith A DOW L4 Tu 7:00PM - 9:00PM; Th 7:00PM - 9:00PM   NS
IPH-331T-01 Health Promotion 4 1 Anderson, Robyn L -   NS
IPH-345-01 Biomechanics I 2 15 Argueta-Diaz, Victor HGN 227 Tu Th 10:00AM - 11:20AM 1 NS
IPH-346-01 Biomechanics II 2 15 Argueta-Diaz, Victor HGN 227 Tu Th 10:00AM - 11:20AM 2 NS
IPH-385-01 Chiropractic Medicine 2 1 Ball, Karen L -   NS
IPH-386-01 Physical Therapy Practicum 2 1 Luetkemeier, Maurie J -   NS
IPH-390A-02 Senior Fitness 2 10 Anderson, Robyn L -   NS
IPH-399-02 Spartners for Heart Health 4 25 Anderson, Robyn L -   NS
IPH-399-03 Spartners for Heart Health 2 25 Anderson, Robyn L -   NS
IPH-401-03 Molecular Aspect 4 16 Ball, Karen L SAC 106 Tu Th 8:30AM - 9:50AM   NS
IPH-401L-01 IPH 401 Laboratory 0 25 DOW 214 Tu 1:00PM - 5:00PM   NS
IPH-401L-02 IPH 401 Laboratory 0 25 DOW 214 W 1:30PM - 5:30PM   NS
IPH-406-01 Athletic Training VIII 1 12 Knight, Brett David HGN TEAM F 9:30AM - 10:20AM   NS
IPH-419L-01 Stress Testing Lab 0 1 -   NS
IPH-419T-01 Stress Testing 2 1 Wenta, Marlene R -   NS
IPH-420-01 Exercise Prescription 2 20 Wenta, Marlene R SAC 313 Tu Th 10:00AM - 11:20AM 1 NS
IPH-420L-01 IPH 420 Lab 0 20 Wenta, Marlene R SAC 308 Tu Th 1:30PM - 3:30PM 1 NS
IPH-430-01 Epidemiology 4 25 Anderson, Robyn L HGN 228 Tu Th 1:00PM - 2:20PM   NS
IPH-430-02 Epidemiology 4 25 Anderson, Robyn L HGN 228 M W 1:30PM - 2:50PM   NS
IPH-480-01 Senior Seminar 1 20 Luetkemeier, Maurie J SAC 104 Tu 7:00PM - 8:30PM 1 NS
IPH-499-01 Ocular Muscle/Athletic Activit 4 1 Griffin, Dennis -   NS
IPH-499-02 Biomechanics Lab Assistant 2 1 Luetkemeier, Maurie J -   NS
IPH-500-01 Body Composition & Exercise 4 1 Luetkemeier, Maurie J -   NS
IPH-500-02 Tattoos & Sweat Production 4 1 Luetkemeier, Maurie J -   NS
IPH-500-03 Body Image Perception 2 1 Luetkemeier, Maurie J -   NS
IPH-500-04 GOTR: Program Effects 4 1 Anderson, Robyn L -   NS
IPH-500-05 Sweat Activation in Tattoos 4 1 Luetkemeier, Maurie J -   NS
IPH-500-06 Enzyme Inhibitor 4 1 Turk, Jeffrey A -   NS
IPH-500-07 ADHD: Exercise & Hormones 4 1 Turk, Jeffrey A -   NS
IPH-500-08 IPH Senior Thesis 2 1 Wenta, Marlene R -   NS
IPH-500-09 Vitamin C & Exercise Thesis 2 1 Curry, Drew E -   NS
IPH-500-10 C. Sinensis & Anaerobic Power 4 1 Ball, Karen L -   NS
IPH-500-11 Lifestyle & Aerobic Fitness 4 1 Luetkemeier, Maurie J -   NS
IPH-500-12 Analysis of S&C Efficacy 4 1 Ball, Karen L -   NS
IPH-500-13 GOTR: The Effects 2 1 Anderson, Robyn L -   NS
IPH-500-14 Asthma, Air and Location 4 1 Anderson, Robyn L -   NS
IPH-500-15 Analysis of Hrt Hlth 3 1 Anderson, Robyn L -   NS
IPH-500-16 Sodium Chloride in Meals 2 1 Anderson, Robyn L -   NS
IPH-500-17 GCE Suplmt &Fat Metabolism 4 2 Wenta, Marlene R -   NS
IPH-500-18 IRT & NM Activity 2 1 Ball, Karen L -   NS
IPH-500-19 Ovarian Cyst Onset Factors 2 1 Anderson, Robyn L; Luetkemeier, Maurie J -   NS
LIB-180-02 Intro Library Research 2 18 Kelleher, Angela M LIB SMIT Tu Th 2:30PM - 3:50PM 2
LIB-380-02 Advanced Library Research 2 18 Richter, Marcus J LIB SMIT M 7:00PM - 8:20PM  
MTH-101-04 Basic Algebra 4 20 Jensen, Kim E SAC 209 M Tu W F 12:30PM - 1:20PM   NS
MTH-101-05 Basic Algebra 4 20 Jensen, Kim E SAC 316 M Tu W F 1:30PM - 2:20PM   NS
MTH-110-03 Liberal Arts Mathematics 4 25 Peterson, James E SAC 216 M W F 1:30PM - 2:20PM   NS
MTH-116-05 Elementary Statistics 4 25 Dai, Zhewei SAC 209 M W F 10:30AM - 11:20AM   NS
MTH-116-06 Elementary Statistics 4 25 Goggin, Tincy J SAC 215 M W F 8:30AM - 9:20AM   NS
MTH-116-07 Elementary Statistics 4 25 Goggin, Tincy J SAC 213 M W F 9:30AM - 10:20AM   NS
MTH-116-08 Elementary Statistics 4 25 Jones, Ryan C SAC 209 M W F 9:30AM - 10:20AM   NS
MTH-117-01 Matrices & Linear Methods 2 25 Sipka, Timothy A SAC 213 Tu Th 10:00AM - 11:20AM 1 NS
MTH-120-01 Discrete Mathematics 4 25 Jones, Ryan C SAC 215 M W F 11:30AM - 12:20PM   NS
MTH-121-04 Calculus I 4 25 Peterson, James E SAC 209 M Tu W F 11:30AM - 12:20PM   NS
MTH-122-02 Calculus II 4 25 Nyman, Melvin A SAC 216 M Tu W F 8:30AM - 9:20AM   NS
MTH-122-03 Calculus II 4 25 Nyman, Melvin A SAC 216 M Tu W F 10:30AM - 11:20AM   NS
MTH-180-02 Biostatistics 4 25 Jensen, Kim E SAC 209 Tu Th 10:00AM - 11:20AM   NS
MTH-199-01 Euler's Polygonal Division for 1 1 Sipka, Timothy A -   NS
MTH-202-02 Math for Elementary Teachers 4 20 Store, Jessie C SAC 205 M W F 8:30AM - 9:20AM   NS
MTH-211-01 Differential Equations 4 25 Peterson, James E SAC 216 M W F 9:30AM - 10:20AM   NS
MTH-223-01 Math Structures 4 25 Sipka, Timothy A SAC 216 M W F 11:30AM - 12:20PM   NS
MTH-280-01 Financial Mathematics 4 1 Dai, Zhewei -   NS
MTH-299-01 Financial Mathematics 1 1 Dai, Zhewei -   NS
MTH-342-01 Probability & Stats II 4 25 Dai, Zhewei SAC 216 M W F 12:30PM - 1:20PM   NS
MTH-421-01 Abstract Algebra 4 25 Jones, Ryan C SAC 216 M W F 2:30PM - 3:20PM   NS
MTH-480-02 Mathematics Colloquium 1 10 Sipka, Timothy A SAC 109 Tu Th 4:00PM - 5:20PM   NS
MTH-500-02 MTH Senior Thesis 2 25 Thall, Andrew L -   NS
MUS-101-01 Fundamentals of Music 2 20 Gross, Murray G SAC 203 M W 3:30PM - 4:20PM 1 AH
MUS-106-03 Piano for the Non-Major I 2 10 Lanning, Loretta M EDDY 118 Tu Th 10:00AM - 10:50AM   AH
MUS-106-04 Piano for the Non-Major I 2 10 Lanning, Loretta M EDDY 118 Tu Th 11:00AM - 11:50AM   AH
MUS-107-03 Piano for the Non-Major II 2 6 Lanning, Loretta M EDDY 118 Tu Th 10:00AM - 10:50AM   AH
MUS-107-04 Piano for the Non-Major II 2 6 Lanning, Loretta M EDDY 118 Tu Th 11:00AM - 11:50AM   AH
MUS-112-01 Musicianship II 4 25 Messing, J Scott SAC 203 M W F 9:30AM - 10:20AM   AH
MUS-112A-01 Aural Skills II 2 25 Gross, Murray G SAC 203 M W 2:30PM - 3:20PM   AH
MUS-114-03 Piano Proficiency I 2 6 Lanning, Loretta M EDDY 118 Tu Th 9:00AM - 9:50AM   AH
MUS-114-04 Piano Proficiency I 2 6 Lanning, Loretta M EDDY 118 Tu Th 12:00PM - 12:50PM   AH
MUS-115-03 Piano Proficiency II 2 6 Lanning, Loretta M EDDY 118 Tu Th 9:00AM - 9:50AM   AH
MUS-115-04 Piano Proficincy II 2 6 Lanning, Loretta M EDDY 118 Tu Th 12:00PM - 12:50PM   AH
MUS-116-03 Piano Proficiency III 2 6 Lanning, Loretta M EDDY 118 Tu Th 9:00AM - 9:50AM   AH
MUS-116-04 Piano Proficiency III 2 6 Lanning, Loretta M EDDY 118 Tu Th 12:00PM - 12:50PM   AH
MUS-119-02 Class Guitar 2 20 Melendez, Carlos E EDDY 114 Tu Th 2:30PM - 3:50PM   AH
MUS-120-01 Music Literature 4 25 Messing, J Scott SAC 203 M W F 1:30PM - 2:20PM   AH
MUS-136-01 String Pedagogy 1 20 Abo, Takeshi EDDY 116 M W 3:30PM - 4:20PM   AH
MUS-138-01 Choral Pedagogy 2 25 Nichols, William W SAC 203 Tu Th 11:30AM - 12:50PM   AH
MUS-150-02 Accompanying 1 15 Riley, Raymond G -   AH
MUS-151-02 College Chorale 1 70 Nichols, William W CHPL CHPL M W F 12:30PM - 1:20PM   AH
MUS-152-02 Alma Symphony Orchestra 1 65 Gross, Murray G EDDY 116 Tu Th 11:30AM - 12:50PM; M 7:15PM - 9:15PM   AH
MUS-153-02 Kiltie Band 1 100 Zerbe, David M EDDY 116 M Tu W Th F 5:00PM - 6:15PM   AH
MUS-154-02 Scottish Arts 1 16 Duncan, Andrew J CHPL CHPL W 7:15PM - 9:45PM   AH
MUS-155-02 Percussion Ensemble 1 35 Zerbe, David M EDDY 116 Tu Th 8:00PM - 11:00PM   AH
MUS-156-02 Jazz Ensemble 1 24 Melendez, Carlos E EDDY 116 W 7:30PM - 10:30PM   AH
MUS-157-02 Womens Glee Club 1 70 Nichols, William W CHPL CHPL M W F 1:30PM - 2:20PM   AH
MUS-159A-02 Chamber Mus Strings 1 5 Abo, Takeshi -   AH
MUS-159E-02 Chamber Music Flute 1 5 Miller, Tess A -   AH
MUS-159G-02 Chamber Mus Clarinet 1 5 Warnhoff, Wesley R -   AH
MUS-159I-02 Chamber Music Sax 1 5 Tracy, Matthew R -   AH
MUS-159J-02 Chamber High Brass 1 5 Ayres, Jeffrey B -   AH
MUS-159K-02 Chamber Music - Horn 1 5 Von Wald, Robin A -   AH
MUS-159L-01 Chamber Mus Trombone 1 5 Morris, Charles R -   AH
MUS-159N-02 Chamber Low Brass 1 5 Westmoreland, Randall S -   AH
MUS-159T-01 Chamber Music-Vocal 1 1 Nichols, William W -   AH
MUS-191A-02 Violin 2 15 Abo, Takeshi -   AH
MUS-191B-02 Viola 2 15 Abo, Takeshi -   AH
MUS-191C-02 Violoncello 2 15 Fiste, James A -   AH
MUS-191D-02 Double Bass 2 15 Straus, Melissa M -   AH
MUS-191E-01 Jazz Guitar 2 25 Straus, Melissa M -   AH
MUS-191Y-02 Classical Guitar 2 15 Melendez, Carlos E -   AH
MUS-192E-02 Flute 2 15 Miller, Tess A -   AH
MUS-192F-02 Oboe 2 15 Kelly, Lani A -   AH
MUS-192G-02 Clarinet 2 15 Warnhoff, Wesley R -   AH
MUS-192H-02 Bassoon 2 15 Worful, Andrea M -   AH
MUS-192I-02 Saxophone 2 15 Tracy, Matthew R -   AH
MUS-192P-02 Bagpipes 2 15 Duncan, Andrew J -   AH
MUS-193J-02 Trumpet 2 15 Ayres, Jeffrey B -   AH
MUS-193K-02 Horn 2 15 Von Wald, Robin A -   AH
MUS-193L-02 Trombone 2 15 Morris, Charles R -   AH
MUS-193M-02 Euphonium 2 15 Westmoreland, Randall S -   AH
MUS-193N-02 Tuba 2 15 Westmoreland, Randall S -   AH
MUS-194-02 Percussion 2 30 Zerbe, David M -   AH
MUS-194T-01 Percussion 2 25 DeMull, Mark W -   AH
MUS-195-02 Voice 2 30 Nichols, William W; Walker, Victoria K -   AH
MUS-196-02 Piano 2 10 Riley, Raymond G -   AH
MUS-197A-02 Organ 2 10 -   AH
MUS-197B-02 Harpsichord 2 10 -   AH
MUS-198-02 Composition 2 15 Gross, Murray G -   AH
MUS-212-01 Comp Musicianship IV 4 25 Gross, Murray G SAC 203 M W F 10:30AM - 11:20AM   AH
MUS-337-01 Advanced Conducting 2 16 Gross, Murray G EDDY 116 Tu Th 2:30PM - 3:50PM   AH
MUS-350-01 Opera Workshop 1 25 Walker, Victoria K CHPL CHPL Tu Th 1:00PM - 2:20PM   AH
MUS-351-02 Alma College Choir 1 70 Nichols, William W CHPL CHPL M Tu W Th 5:00PM - 6:15PM; F 4:00PM - 5:00PM   AH
MUS-391A-03 Violin 4 15 Abo, Takeshi -   AH
MUS-391A-04 Violin 2 15 Abo, Takeshi -   AH
MUS-391B-03 Viola 4 15 Abo, Takeshi -   AH
MUS-391B-04 Viola 2 15 Abo, Takeshi -   AH
MUS-391C-03 Violoncello 4 15 Fiste, James A -   AH
MUS-391C-04 Violoncello 2 15 Fiste, James A -   AH
MUS-391D-03 Double Bass 4 15 Straus, Melissa M -   AH
MUS-391D-04 Double Bass 2 15 Straus, Melissa M -   AH
MUS-391E-03 Jazz Guitar 2 25 Melendez, Carlos E -   AH
MUS-391E-04 Jazz Guitar 4 25 Melendez, Carlos E -   AH
MUS-391K-01 Bass Guitar 2 3 Straus, Melissa M -   AH
MUS-392E-03 Flute 4 15 Miller, Tess A -   AH
MUS-392E-04 Flute 2 15 Miller, Tess A -   AH
MUS-392F-03 Oboe 4 15 Kelly, Lani A -   AH
MUS-392F-04 Oboe 2 15 Kelly, Lani A -   AH
MUS-392G-03 Clarinet 4 15 Warnhoff, Wesley R -   AH
MUS-392G-04 Clarinet 2 15 Warnhoff, Wesley R -   AH
MUS-392H-03 Bassoon 4 15 Worful, Andrea M -   AH
MUS-392H-04 Bassoon 2 15 Worful, Andrea M -   AH
MUS-392I-03 Saxophone 4 15 Tracy, Matthew R -   AH
MUS-392I-04 Saxophone 2 15 Tracy, Matthew R -   AH
MUS-392P-03 Bagpipes 4 15 Duncan, Andrew J -   AH
MUS-392P-04 Bagpipes 2 15 Duncan, Andrew J -   AH
MUS-393J-03 Trumpet 4 15 Ayres, Jeffrey B -   AH
MUS-393J-04 Trumpet 2 15 Ayres, Jeffrey B -   AH
MUS-393K-03 Horn 4 15 Von Wald, Robin A -   AH
MUS-393K-04 Horn 2 15 Von Wald, Robin A -   AH
MUS-393L-03 Trombone 4 15 Morris, Charles R -   AH
MUS-393L-04 Trombone 2 15 Morris, Charles R -   AH
MUS-393M-03 Euphonium 4 15 Westmoreland, Randall S -   AH
MUS-393M-04 Euphonium 2 15 Westmoreland, Randall S -   AH
MUS-393N-03 Tuba 4 15 Westmoreland, Randall S -   AH
MUS-393N-04 Tuba 2 15 Westmoreland, Randall S -   AH
MUS-394-03 Percussion 4 30 Zerbe, David M -   AH
MUS-394-04 Percussion 2 30 Zerbe, David M -   AH
MUS-395-03 Voice 4 30 Nichols, William W; Walker, Victoria K -   AH
MUS-395-04 Voice 2 30 Nichols, William W; Walker, Victoria K -   AH
MUS-396-03 Piano 4 10 Riley, Raymond G -   AH
MUS-396-04 Piano 2 10 Riley, Raymond G -   AH
MUS-397A-01 Organ 4 10 -   AH
MUS-397A-02 Organ 2 10 Egler, Steven L -   AH
MUS-397B-01 Harpsichord 4 10 -   AH
MUS-397B-02 Harpsichord 2 10 -   AH
MUS-398-03 Adv Composition 4 10 Gross, Murray G -   AH
MUS-398-04 Adv Composition 2 10 Gross, Murray G -   AH
MUS-399-01 Junior Recital 2 25 Riley, Raymond G -   AH
MUS-445-01 Music History III 4 25 Messing, J Scott SAC 203 M W F 11:30AM - 12:20PM   AH
MUS-500-03 Graduation Recital 2 25 Nichols, William W -   AH
MUS-500-04 Recital 2 25 Walker, Victoria K; Nichols, William W -   AH
MUS-500-05 1990S Disney Animated Musicals 2 25 Gross, Murray G -   AH
MUS-500-06 Recital 2 25 Von Wald, Robin A -   AH
MUS-500-07 MUS Senior Thesis 2 1 Messing, J Scott -   AH
MUS-500-08 Mus Senior Recital 2 1 Morris, Charles R -   AH
MUS-500-09 Music Production & Recording 2 1 Riley, Raymond G -   AH
MUS-500-10 Senior Recital - Percussion 2 1 Zerbe, David M -   AH
MUS-500-11 Music & Culture in the 60S 2 1 Messing, J Scott -   AH
NMS-101-02 Intro to Digital Media 4 20 Collamati, Anthony J SAC 110 Tu Th 10:00AM - 11:20AM  
NMS-120-02 Principles of Visual Design 4 15 Lopez-Isnardi, C Sandy CAC 200 Tu Th 1:00PM - 4:00PM   AH
NMS-204-01 Sound Design 4 16 Riley, Raymond G EDDY 118 Tu Th 2:30PM - 3:50PM   AH
NMS-220-02 Media Prog & Comp 4 24 McNally, Myles F SAC 215 M W F 1:30PM - 2:20PM   AH
NMS-280-02 Media and the Mind 2 12 Diels, Janie A SAC 307 M W F 11:30AM - 12:20PM 2
NMS-299-02 Intro to Screenwriting 4 1 Collamati, Anthony J -  
NMS-300-01 Media Theory & Culture 4 20 Collamati, Anthony J SAC 211 Tu Th 11:30AM - 12:50PM   AH
NMS-381-01 Documentary Video 4 16 Riley, Raymond G SAC 103 M W 2:30PM - 3:50PM   AH
NMS-385-01 Graphic Design 4 1 Lopez-Isnardi, C Sandy -  
NMS-399-01 Visual Fx 4 1 Collamati, Anthony J -  
NMS-399-02 Digital Post/Production 2 1 Riley, Raymond G -  
NMS-399-03 Audio Mixing & Mastering 4 1 Riley, Raymond G -  
NMS-450-01 Sem in Media Apps & Implcation 4 20 Collamati, Anthony J SAC DMC STU Tu Th 2:30PM - 3:50PM   AH
NMS-500-01 Senior Capstone Honors 2 1 Collamati, Anthony J -  
OSP-CH-01 Off Campus Chicago 13 2 -  
OSP-EC-01 Ecuador 13 1 -  
OSP-PH-01 Off-Campus Philadel 13 1 -  
OSP-PLC-01 Placeholder 2 25 -  
OSP-SC-01 Overseas Scotland 13 1 -  
OSP-SP-01 Overseas Spain 13 1 -  
OSP-WA-01 Off-Campus Washington Ctr 13 1 -  
PAF-150-01 Public Affairs 2 25 Lorenz, Edward C SAC 213 Th 7:00PM - 8:50PM  
PAF-160-03 Com Issues & Publ Leadership 1 20 Borrello, Murray C; Lorenz, Edward C SAC 110 Tu 4:30PM - 5:30PM 1
PAF-160-04 Com Issues & Publ Leadership 1 20 Borrello, Murray C; Lorenz, Edward C SAC 110 Tu 4:30PM - 5:30PM 2
PAF-350-01 PAF Seminar 2 20 Lorenz, Edward C SAC 213 M 7:00PM - 9:00PM  
PAF-360-03 Com Issues & Publ Leadrshp II 1 20 Borrello, Murray C; Lorenz, Edward C SAC 110 Tu 4:30PM - 5:30PM 1
PAF-360-04 Com Issues & Publ Leadrshp II 1 20 Borrello, Murray C; Lorenz, Edward C SAC 110 Tu 4:30PM - 5:30PM 2
PBH-385-01 Public Health Internship 4 1 Anderson, Robyn L -  
PHL-112-01 West Philosophy II 4 30 Marable, Kenneth Leon SAC 215 Tu Th 8:30AM - 9:50AM   AH
PHL-126-01 Introduction to Values 4 30 Torrey, Mindi S SAC 313 M W F 9:30AM - 10:20AM   AH
PHL-202-01 Feminist Philosophy 4 25 Torrey, Mindi S SAC 313 M W F 8:30AM - 9:20AM   AH
PHL-224-01 Aesthetics 4 25 Dixon, Sheryle D CAC THR Tu Th 10:00AM - 11:20AM   AH
PHL-229-02 Ethics & Medicine 4 24 Dixon, Nicholas L SAC 104 M W F 10:30AM - 11:20AM   AH
PHL-303-01 Symbolic Logic 4 25 Dixon, Nicholas L SAC 104 M W F 11:30AM - 12:20PM   AH
PHL-399-01 Ethics & Medicine 4 1 Dixon, Nicholas L -   AH
PHL-399-02 Survey West. Philosophy II 4 1 Marable, Kenneth Leon -   AH
PHL-399-03 Aesthetics 4 1 Dixon, Sheryle D -   AH
PHL-500-01 Examination of J L Austin 4 1 Dixon, Nicholas L -   AH
PHL-500-02 Morality of Paternalism 4 1 Dixon, Nicholas L -   AH
PHL-500-03 Thesis: Study on Pleasure 4 1 Dixon, Nicholas L -   AH
PHY-113-01 General Physics II 4 30 Argueta-Diaz, Victor DOW 132 M Tu W F 8:30AM - 9:20AM   NS
PHY-113-02 General Physics II 4 30 Argueta-Diaz, Victor DOW 132 M Tu W F 11:30AM - 12:20PM   NS
PHY-113L-01 PHY 113 Laboratory 0 60 Beatty, Amy E -   NS
PHY-122-01 Intro Physics II 4 30 Jensen, Steuard B DOW 132 M W F 10:30AM - 11:20AM   NS
PHY-122L-01 PHY 122 Laboratory 0 30 Beatty, Amy E -   NS
PHY-140-01 Machine Shop 2 5 Yearyean, Gary E; Jensen, Steuard B DOW 125 -   NS
PHY-221-01 Modern Physics II 4 10 Argueta-Diaz, Victor DOW 137 Tu Th 1:00PM - 2:20PM   NS
PHY-221L-01 PHY 221 Laboratory 0 10 Argueta-Diaz, Victor -   NS
PHY-299-01 Dev. 3D Scan/Digital Fabricati 3 1 Argueta-Diaz, Victor -   NS
PHY-323-01 Thermodynamics 4 10 Jensen, Steuard B DOW 137 Tu Th 8:30AM - 9:50AM   NS
PHY-399-01 Intermediate Electronics 1 1 Argueta-Diaz, Victor -   NS
PHY-499-01 Introductory String Theory 4 1 Jensen, Steuard B -   NS
PHY-499-02 Engineering Capstone Project 4 1 Argueta-Diaz, Victor -   NS
PHY-499-03 Impact Detection Design 2 1 Strait, Melissa M -   NS
POL-103-01 Reel Politics 2 20 Vickery, Micheal R SAC 213 M 7:00PM - 9:00PM   SO
POL-111-01 Comparative Politics 4 30 Cartrite, Britt A SAC 110 M W F 10:30AM - 11:20AM   SO
POL-111-02 Comparative Politics 4 30 Cartrite, Britt A SAC 110 M W F 12:30PM - 1:20PM   SO
POL-131-01 Intro to Political Theory 4 30 Gorton, William A SAC 316 M W F 9:30AM - 10:20AM   SO
POL-141-01 Public Management & Policy 4 30 Lorenz, Edward C SAC 109 M W F 10:30AM - 11:20AM   SO
POL-202-02 POL Journal Club 2 20 Gorton, William A SAC 207 Tu 2:30PM - 4:00PM   SO
POL-215-01 Making and Breaking Nations 4 25 Cartrite, Britt A SAC 110 M W F 1:30PM - 2:20PM   SO
POL-226-01 Model UN "A" 2 50 Hulme, Derick L SAC 109 Tu 6:30PM - 8:30PM 1 SO
POL-227-01 Model UN "B" 2 50 Hulme, Derick L SAC 109 Tu 6:30PM - 8:30PM 2 SO
POL-231-01 American Political Thought 4 25 Gorton, William A SAC 203 Tu Th 1:00PM - 2:20PM   SO
POL-299-01 Strengthening the UNRWA 2 1 Lorenz, Edward C - 2 SO
POL-302-02 POL Journal Club 2 20 Gorton, William A SAC 207 Tu 2:30PM - 4:00PM   SO
POL-328-01 Advanced Model UN "A" 2 30 Hulme, Derick L SAC 109 Tu 8:30PM - 10:30PM 1 SO
POL-329-01 Advanced Model UN "B" 2 30 Hulme, Derick L SAC 109 Tu 8:30PM - 10:30PM 2 SO
POL-399-01 Improving the UN Police 2 1 Lorenz, Edward C - 2 SO
POL-399-02 Civilian Capacity Postconflict 2 1 Lorenz, Edward C - 2 SO
POL-401-01 Senior Seminar 4 20 Hulme, Derick L SAC 213 M W 2:30PM - 3:50PM   SO
POL-499-01 Pub. Administration Theory 4 1 Lorenz, Edward C -   SO
POL-499-02 US Energy Policy Research 1 1 Lorenz, Edward C -   SO
PSC-380-01 Physical Science Concepts 4 15 Walker, Michael J; Thelen, Peggy A DOW 234 Tu Th 11:30AM - 12:50PM  
PSY-121-03 Intro to Psychology 4 65 Beagley, Walter K; Stupica, Brandi S SAC 113 M W F 10:30AM - 11:20AM   NS
PSY-121-04 Intro to Psychology 4 65 Beagley, Gwyneth H; Setterlund, Marc B SAC 113 M W F 11:30AM - 12:20PM   NS
PSY-121L-08 PSY 121 Laboratory 0 24 Beagley, Gwyneth H SAC B-11 M 1:30PM - 3:30PM   NS
PSY-121L-09 PSY 121 Laboratory 0 24 Beagley, Gwyneth H SAC B-11 M 3:30PM - 5:30PM   NS
PSY-121L-10 PSY 121 Laboratory 0 24 Stupica, Brandi S SAC B-11 Tu 1:00PM - 3:00PM   NS
PSY-121L-11 PSY 121 Laboratory 0 24 Stupica, Brandi S SAC B-11 Tu 3:00PM - 5:00PM   NS
PSY-121L-12 PSY 121 Laboratory 0 24 Andrews, Melissa M SAC B-11 W 1:30PM - 3:30PM   NS
PSY-121L-13 PSY 121 Laboratory 0 24 Andrews, Melissa M SAC B-11 W 3:30PM - 5:30PM   NS
PSY-121L-14 PSY 121 Laboratory 0 10 Setterlund, Marc B SAC B-11 Th 7:00PM - 9:00PM   NS
PSY-199-04 Psychology Lab 1 25 Setterlund, Marc B -   NS
PSY-199-05 PSY Lab 1 25 Stupica, Brandi S -   NS
PSY-199-06 Psy Lab 1 1 Beagley, Gwyneth H -   NS
PSY-199-07 Psy Lab 1 1 Andrews, Melissa M -   NS
PSY-204-01 Sensation & Perception 4 24 Beagley, Walter K SAC B-11 M W F 11:30AM - 12:20PM   NS
PSY-204L-01 PSY 204 Laboratory 0 12 Beagley, Walter K Tu 1:00PM - 3:50PM   NS
PSY-204L-02 PSY 204 Laboratory 0 12 Beagley, Walter K W 1:30PM - 4:20PM   NS
PSY-212-03 Personality I 4 30 Batchelder, Thomas H SAC B-11 M W F 10:30AM - 11:20AM   NS
PSY-225-01 Research Methods 4 25 Setterlund, Marc B SAC 313 Tu Th 2:30PM - 3:50PM   NS
PSY-231-02 Developmental Psychology 4 25 Stupica, Brandi S SAC 304 M W F 1:30PM - 3:20PM 1 NS
PSY-245-01 Human Sexuality 4 25 Setterlund, Marc B SAC B-02 M W F 10:30AM - 11:20AM   NS
PSY-275-01 Psych Test & Measure 2 20 Batchelder, Thomas H SAC B-11 M 7:00PM - 8:30PM   NS
PSY-280-01 Industrial/Organizational Psyc 4 25 Stupica, Aaron SAC B-11 Tu 6:30PM - 9:30PM   NS
PSY-299-02 Dementia 2 1 Batchelder, Thomas H -   NS
PSY-305-01 Motivation & Learning 4 16 Beagley, Gwyneth H SAC B-02 Tu Th 10:00AM - 11:20AM   NS
PSY-305-02 Motivation & Learning 4 16 Beagley, Gwyneth H SAC B-02 Tu Th 11:30AM - 12:50PM   NS
PSY-314-01 Abnormal Psychology 4 25 Batchelder, Thomas H SAC B-11 Tu Th 11:30AM - 12:50PM   NS
PSY-385-01 Prosecuting Attorney Intern 2 1 Batchelder, Thomas H -   NS
PSY-385-02 Geriatric Music TX Intern 2 1 Batchelder, Thomas H -   NS
PSY-385-03 Supportive Visits With Elders 2 1 Batchelder, Thomas H -   NS
PSY-390-01 Mental Hlth Day Tx Intern 4 1 Batchelder, Thomas H -   NS
PSY-390-02 Head Start Intern 4 1 Batchelder, Thomas H -   NS
PSY-390-03 Mental Health Day TX Intern 4 1 Batchelder, Thomas H -   NS
PSY-399-01 Psychology of Art 4 1 Batchelder, Thomas H -   NS
PSY-399-03 Aging Brain 2 1 Beagley, Gwyneth H -   NS
PSY-399-04 Physiology of Brain Disorders 4 1 Beagley, Gwyneth H -   NS
PSY-399-05 Emotional Reactions 2 1 Stupica, Brandi S -   NS
PSY-399-06 Language Development Study 1 1 Stupica, Brandi S -   NS
PSY-399-07 Electroncephology Brain Proces 4 1 Beagley, Gwyneth H -   NS
PSY-399-08 Nicotine & Lesion Recovery 6 1 Beagley, Gwyneth H -   NS
PSY-399-09 Effects of Melatonin 1 1 Stupica, Brandi S -   NS
PSY-499-01 Risk Taking Behavior Research 4 1 Stupica, Brandi S -   NS
PSY-500-01 Early Attachments 2 1 Stupica, Brandi S -   NS
PSY-500-02 Stress on EEG 2 1 Beagley, Gwyneth H -   NS
PSY-500-03 Stimulate Neural Plasticity... 4 1 Beagley, Gwyneth H -   NS
PSY-500-04 Stress on Hippocampal Cells 4 1 Beagley, Gwyneth H -   NS
REL-100-02 Intro to World Religions 4 25 Blanchard, Kathryn D SAC 109 M W F 1:30PM - 2:20PM   AH
REL-102-01 Introduction to New Testament 4 30 Wise, Keith J SAC 113 M W F 9:30AM - 10:20AM   AH
REL-181-02 Letters 1st & 2nd Corinthians 2 25 Richter, Marcus J SAC 309 Th 8:30AM - 9:50AM   AH
REL-202-01 Women, Gender & Religion 4 25 Blanchard, Kathryn D SAC 316 Tu Th 8:30AM - 9:50AM   AH
REL-302-01 Women, Gender and Religion 4 25 Blanchard, Kathryn D SAC 316 Tu Th 8:30AM - 9:50AM   AH
REL-399-01 N.T.: Jesus, Gospel, Kingdom 4 1 Snyder, Noel A -   AH
REL-399-02 World Religions 4 1 Blanchard, Kathryn D -   AH
SOA-101-04 Principles of Sociology 4 30 Girdwood, John R SAC 303 M W 2:30PM - 3:50PM   SO
SOA-101-05 Principles of Sociology 4 30 Arlt, Jonathan M SAC 106 Tu Th 11:30AM - 12:50PM   SO
SOA-101-06 Principles of Sociology 4 30 Arlt, Jonathan M SAC 106 Tu Th 10:00AM - 11:20AM   SO
SOA-101-07 Principles of Sociology 4 25 Girdwood, John R SAC 103 M W 1:00PM - 2:20PM   SO
SOA-111-04 Intro to Anthropology 4 25 McCullen, Megan M SAC 213 M W F 10:30AM - 11:20AM   SO
SOA-111-05 Intro to Anthropology 4 25 Conell, Alexandra O SAC 207 Tu Th 11:30AM - 12:50PM   SO
SOA-111-06 Intro to Anthropology 4 25 Conell, Alexandra O SAC 207 Tu Th 10:00AM - 11:20AM   SO
SOA-180-01 Sociology of Aging 2 25 Fobes, Catherine V SAC 104 M W 1:00PM - 2:20PM 1 SO
SOA-199-01 Lacrosse & Native Cultures 2 1 McCullen, Megan M - 2 SO
SOA-212-01 Intro to Cultural Anthropology 4 25 McCullen, Megan M SAC 213 M W F 12:30PM - 1:20PM   SO
SOA-243-01 Deviance 4 25 Arlt, Jonathan M SAC 108 Tu Th 2:30PM - 3:50PM   SO
SOA-280-03 Environmental Sociology 4 25 Girdwood, John R SAC 209 M W 6:30PM - 7:50PM   SO
SOA-280B-01 Medical Anthropology 4 25 McCullen, Megan M SAC 213 Tu Th 11:30AM - 12:50PM   SO
SOA-301-01 Social Research 4 20 Fobes, Catherine V SAC 104 M W 6:00PM - 7:30PM   SO
SOA-353-01 Sociology of Gender 4 25 Fobes, Catherine V SAC 104 M W 2:30PM - 3:50PM   SO
SOA-385-01 American Red Cross 4 1 Fobes, Catherine V -   SO
SOA-385-02 Campus Disability Services 2 1 McCullen, Megan M -   SO
SPN-111-06 Beginning Spanish I 4 20 Vallejo, Jane SAC 315 M W F 9:30AM - 10:20AM   AH
SPN-111L-07 Spn 111 Laboratory 0 12 Vallejo, Jane SAC 216 Th 8:30AM - 9:20AM   AH
SPN-111L-08 Spn 111 Laboratory 0 12 Vallejo, Jane SAC 216 Th 10:00AM - 10:50AM   AH
SPN-112-01 Beginning Spanish II 4 20 Brines, Maryellen SAC 103 M W F 10:30AM - 11:20AM   AH
SPN-112-02 Beginning Spanish II 4 20 Brines, Maryellen ; Vallejo, Jane SAC 103 M W F 11:30AM - 12:20PM   AH
SPN-112-03 Beginning Spanish II 4 20 Brines, Maryellen ; Vallejo, Jane SAC 103 M W F 9:30AM - 10:20AM   AH
SPN-112L-01 Spn 112 Laboratory 0 20 Brines, Maryellen ; Vallejo, Jane SAC 214 Tu 9:00AM - 9:50AM   AH
SPN-112L-02 Spn 112 Laboratory 0 20 Brines, Maryellen ; Vallejo, Jane SAC 214 Tu 10:00AM - 10:50AM   AH
SPN-112L-03 Spn 112 Laboratory 0 20 Brines, Maryellen ; Vallejo, Jane SAC 214 Tu 11:00AM - 11:50AM   AH
SPN-180-01 Conversation 2 15 Vallejo, Jane SAC 211 M W 8:30AM - 9:20AM   AH
SPN-222-01 Intermediate Spanish Lang II 4 20 Slaughter, Stephany L SAC 211 M W F 10:30AM - 11:20AM   AH
SPN-222-02 Intermediate Spanish Lang II 4 20 Dougherty, Deborah A SAC 211 M W F 9:30AM - 10:20AM   AH
SPN-222L-01 Spn 222 Laboratory 0 20 Dougherty, Deborah A; Slaughter, Stephany L SAC 104 Tu Th 9:00AM - 9:50AM   AH
SPN-222L-02 Spn 222 Laboratory 0 20 Dougherty, Deborah A; Slaughter, Stephany L SAC 104 Tu Th 10:00AM - 10:50AM   AH
SPN-281-02 Conversation 2 15 Vallejo, Jane SAC 211 M W 8:30AM - 9:20AM   AH
SPN-321-02 Adv Comp & Conv 4 20 Dougherty, Deborah A SAC 307 M W F 10:30AM - 11:20AM   AH
SPN-352-01 Hispanic American 4 40 Slaughter, Stephany L SAC 308 M W 2:30PM - 3:50PM   AH
SPN-372-01 Hispanic-Amer Lit 4 20 Slaughter, Stephany L SAC 315 Tu Th 10:00AM - 11:20AM   AH
SPN-399-01 Hispanic Health Care in Film 4 1 Slaughter, Stephany L -   AH
THD-140-02 Modern Dance I Beginning 1 25 Bennett, Kristen M HER STU M W 11:30AM - 12:20PM   AH
THD-141-02 Social Dance 1 20 Bennett, Kristen M HER STU M W 12:30PM - 1:20PM   AH
THD-142-01 Tap Dance I Beginning 1 25 Bennett, Kristen M HER STU M W 1:30PM - 2:20PM   AH
THD-144-02 Ballet I Beginning 1 20 Bennett, Kristen M HER STU M W 10:30AM - 11:20AM   AH
THD-150-07 Theatre Company 1 20 Crossman, Matthew Hyun Woo HER THR Tu 1:00PM - 5:00PM   AH
THD-150-08 Theatre Company 1 20 Crossman, Matthew Hyun Woo HER THR W 1:30PM - 5:00PM   AH
THD-150-09 Theatre Company 1 20 Crossman, Matthew Hyun Woo HER THR Th 1:00PM - 5:00PM   AH
THD-150-10 Theatre Company 1 20 Jezewski, Joseph A - 1 AH
THD-150-11 Theatre Company 1 20 Jezewski, Joseph A - 2 AH
THD-150-12 Theatre Company 1 20 Vivian, Tina L -   AH
THD-151-03 Alma College Dance Company 1 35 Sabas, Hazel E HER THR M 8:00PM - 10:00PM   AH
THD-151-04 Alma College Dance Company 1 20 Cassidy, Katherine Elizabeth HER STU Th 6:00PM - 7:00PM   AH
THD-226-01 Voice & Language on Stage 4 16 Jezewski, Joseph A Tu Th 10:00AM - 11:20AM   AH
THD-227-01 Stage Combat 4 14 Sheldon, Michael C M W F 11:30AM - 12:20PM   AH
THD-227L-01 Stage Combat Lab 0 14 Sheldon, Michael C F 1:30PM - 4:30PM   AH
THD-232-01 Directing 4 14 Jezewski, Joseph A HER THR M W F 12:30PM - 1:20PM   AH
THD-244-02 Ballet II Intermediate 1 20 Sabas, Hazel E Tu Th 3:30PM - 4:50PM   AH
THD-248-01 Highland Dance II 1 20 Cassidy, Katherine Elizabeth HER STU Th 7:00PM - 8:00PM   AH
THD-275-01 Stage Management 4 12 Sheldon, Michael C M W F 10:30AM - 11:20AM   AH
THD-301-01 Choreography II 4 16 Sabas, Hazel E Tu Th 11:30AM - 12:50PM   AH
THD-325T-02 Studio:Acting 4 5 Jezewski, Joseph A -   AH
THD-325T-03 Studio:Acting 2 5 Jezewski, Joseph A -   AH
THD-344-02 Ballet III Advanced 2 25 Sabas, Hazel E M W F 3:30PM - 4:50PM   AH
THD-372-02 Studio:Lighting 2 5 -   AH
THD-375-02 Studio:Management 2 5 Jezewski, Joseph A -   AH
THD-380-01 Advanced Stage Combat 4 10 Sheldon, Michael C -   AH
THD-432-02 Studio:Directing 2 5 Jezewski, Joseph A -   AH
THD-480-02 Costume Construction 4 10 Vivian, Tina L Tu Th 11:30AM - 12:50PM   AH
THD-480-03 Highland Dance Techniques 1 20 Cassidy, Katherine Elizabeth - 2 AH
THD-499-01 Stage Combat Teaching Asst. 2 1 Sheldon, Michael C -   AH
THD-500-01 Student Choreographer Show Dir 4 1 Bennett, Kristen M -   AH
THD-500-02 Dance 4 25 Sabas, Hazel E -   AH
THD-500-03 Acting Thesis: Force of Nature 4 1 Jezewski, Joseph A -   AH
THD-500-04 Student Choreographer/Director 4 1 Bennett, Kristen M -   AH
THD-500-05 Cost. Designer Heidi Chronicle 2 1 Vivian, Tina L -   AH
WGS-102-01 Feminist Thought 4 25 Dora-Laskey, Prathim Maya SAC 307 Tu Th 11:30AM - 12:50PM  
WGS-399-01 Implmnt Title IX at Alma Coll 2 1 Piccolo, Nicholas A -  
WGS-399-02 Interview and Story 4 1 Chen, Chih-Ping -