Course Schedule

All Courses for WI2013

Course Title Credits Capacity Faculty Room Meetings 7-wk Div
AAA-PHL-01 Philadelphia 0 25 -  
ACP-100-03 Strategic Learning 1 20 Payovich, Nathan SAC 106 W 6:30PM - 7:50PM 1
ACP-100-04 Strategic Learning 1 25 Payovich, Nathan ; Williams, Julie Marie SAC 109 W 6:30PM - 7:50PM 2
AMS-101-01 American Studies 2 20 Troxell, Theodore P SAC 211 M W F 2:30PM - 3:20PM 1
AMS-102-01 American Experience 2 20 Troxell, Theodore P SAC 211 M W 2:30PM - 3:50PM 2
AMS-199-01 Exploring Mentoring 2 1 Von Wallmenich, Laura E. K. - 2
AMS-299-01 Explore Meaning of Blackness 1 1 - 2
AMS-399-01 Electoral College 2 1 Olbertson, Kristin A -  
ART-112-01 Art History II 4 25 Connolly, Daniel K CAC THR Tu Th 11:30AM - 12:50PM   AH
ART-121-01 2-Dimensional Design 4 15 Lopez-Isnardi, C Sandy CAC 200 Tu Th 1:00PM - 4:00PM   AH
ART-121-02 2-Dimensional Design 4 14 Lopez-Isnardi, C Sandy CAC 200 Tu Th 6:00PM - 9:00PM   AH
ART-121T-01 2-Dimensional Design 4 1 Vivian, Tina L -   AH
ART-122-01 Tools & Materials 4 12 Flesher, Ryan C CAC 121 M W 7:00PM - 10:00PM   AH
ART-223-01 Ceramics Studio 4 12 Lacross, Curt D CAC 127 Tu Th 6:00PM - 9:00PM   AH
ART-226-01 Painting Studio 4 15 Rozier, Robert L CAC 206 Tu Th 1:00PM - 4:00PM   AH
ART-227-01 Life Drawing Studio 4 15 Rozier, Robert L CAC 113 M W 1:30PM - 4:30PM   AH
ART-230-01 Graphic Design 4 15 Lopez-Isnardi, C Sandy CAC 200 M W 1:30PM - 4:30PM   AH
ART-290-04 Digital Photography 4 2 Lopez-Isnardi, C Sandy -   AH
ART-346-01 Modern American Art 4 15 Connolly, Daniel K CAC THR W 6:30PM - 9:30PM   AH
ART-385-02 Management Liberal Art Gallery 4 1 Connolly, Daniel K -   AH
ART-390-05 Photo Print & Digital Negative 4 6 Lopez-Isnardi, C Sandy -   AH
ART-390-06 Time Based Media 4 6 Lopez-Isnardi, C Sandy -   AH
ART-390-07 Web Design 4 6 Lopez-Isnardi, C Sandy -   AH
ART-390-08 Jewelry/Small Metals 4 6 Rozier, Robert L -   AH
ART-390-09 Lithography 4 1 Rozier, Robert L -   AH
ART-390-10 Adv Directed Studio 4 1 Rozier, Robert L -   AH
ART-390-11 Digital Photagraphy 4 6 Lopez-Isnardi, C Sandy -   AH
ART-390-12 Advanced Ceramics 4 2 Lacross, Curt D -   AH
ART-390-13 Digital Photography 4 1 Lopez-Isnardi, C Sandy -   AH
ART-390-14 Book Structures 4 6 Lopez-Isnardi, C Sandy -   AH
ART-400-02 Art History Thesis 4 6 Connolly, Daniel K -   AH
ART-490-05 Time Based Media 4 6 Lopez-Isnardi, C Sandy -   AH
ART-490-07 Jewelry/Small Metals 4 6 Rozier, Robert L -   AH
ART-490-09 Advanced Book Structures 4 6 Lopez-Isnardi, C Sandy -   AH
ART-490-10 Digital Photography 4 6 Lopez-Isnardi, C Sandy -   AH
ART-490-11 Portrait Sculpture 4 1 Flesher, Ryan C -   AH
ART-500-05 ART Senior Show 4 15 Rozier, Robert L; Lopez-Isnardi, C Sandy -   AH
ART-500-06 ART Senior Show 2 15 Lopez-Isnardi, C Sandy ; Rozier, Robert L -   AH
BCM-422-01 Advanced Biochemistry 4 24 Beckmann, Joe D DOW L4 Tu Th 8:30AM - 9:50AM   NS
BCM-422L-01 BCM 422 Laboratory 0 12 Beckmann, Joe D KAPP 260 Tu 1:00PM - 5:00PM   NS
BCM-422L-02 BCM 422 Laboratory 0 12 Beckmann, Joe D KAPP 260 Th 1:00PM - 5:00PM   NS
BCM-499-01 SULT Proton Ejection 2 1 Beckmann, Joe D -   NS
BCM-499-02 Pre-steady State SULT Kinetic 1 2 Beckmann, Joe D -   NS
BCM-499-03 Redox Control SULT Activity 1 1 Beckmann, Joe D - 2 NS
BIO-101-01 General Biology 4 40 Grimnes, Karin A DOW L1 M W F 10:30AM - 11:20AM   NS
BIO-101L-01 BIO 101 Laboratory 0 20 Grimnes, Karin A DOW 115 M 1:30PM - 4:30PM   NS
BIO-101L-02 BIO 101 Laboratory 0 20 Bishop, Michael E DOW 115 Tu 1:30PM - 4:30PM   NS
BIO-121-01 Concepts in Biology 4 65 Keeton, Timothy P; Calhoun, Eric S DOW L1 M W F 8:30AM - 9:20AM   NS
BIO-121-02 Concepts in Biology 4 65 Calhoun, Eric S; Keeton, Timothy P DOW L1 M W F 9:30AM - 10:20AM   NS
BIO-121-03 Concepts in Biology 4 65 Doyle, Brian J SAC 113 M W F 8:30AM - 9:20AM   NS
BIO-121L-01 BIO Laboratory 0 48 Bishop, Michael E DOW 117 M 1:30PM - 4:30PM   NS
BIO-121L-02 BIO Laboratory 0 48 Calhoun, Eric S DOW 117 Tu 1:30PM - 4:30PM   NS
BIO-121L-03 BIO Laboratory 0 48 Bishop, Michael E DOW 117 W 1:30PM - 4:30PM   NS
BIO-121L-04 BIO Laboratory 0 48 Bishop, Michael E DOW 117 Th 1:30PM - 4:30PM   NS
BIO-121L-05 BIO Laboratory 0 48 Keeton, Timothy P DOW 117 Th 8:30AM - 11:30AM   NS
BIO-207-01 General Physiology 4 45 Rowe, John W DOW L1 M W F 11:30AM - 12:20PM   NS
BIO-207L-01 General Physiology - Lab 0 15 Rowe, John W DOW 223 M 1:30PM - 4:30PM   NS
BIO-207L-02 General Physiology - Lab 0 15 Rowe, John W DOW 223 Tu 1:30PM - 4:30PM   NS
BIO-220-01 Plant Function and Structure 4 16 Rogers, Theresa E DOW 114 M W F 10:30AM - 11:20AM   NS
BIO-220L-01 BIO 220 Laboratory 0 16 Rogers, Theresa E DOW 115 W 1:30PM - 4:30PM   NS
BIO-249-02 Intro to Biological Research 2 16 Bishop, Michael E DOW L2 Tu Th 11:30AM - 12:20PM   NS
BIO-280-02 Marine Biology 2 16 Rowe, John W DOW L2 Tu 7:00PM - 9:00PM   NS
BIO-299-04 FAM190A Gene Knockout 1 1 Calhoun, Eric S -   NS
BIO-299-05 FAM190A Protein Interaction 1 1 Calhoun, Eric S -   NS
BIO-299-06 Painted Turtle Thermal Ecology 2 1 Rowe, John W -   NS
BIO-299-07 Lava Lizard Display Analysis 2 1 Clark, David L -   NS
BIO-301-01 Cell Biology 4 24 Keeton, Timothy P DOW 114 M W F 12:30PM - 1:20PM   NS
BIO-301L-01 BIO 301 Laboratory 0 12 Keeton, Timothy P DOW 224 W 1:30PM - 4:30PM   NS
BIO-301L-02 BIO 301 Laboratory 0 12 Keeton, Timothy P DOW 224 Th 1:30PM - 4:30PM   NS
BIO-303-01 Biology of Invertebrates 4 12 Clark, David L DOW 122 Tu Th 10:00AM - 11:20AM   NS
BIO-303L-01 BIO 301 Laboratory 0 12 Clark, David L DOW 122 Tu 1:30PM - 4:30PM   NS
BIO-330-01 Immunology 4 15 Grimnes, Karin A DOW 114 M W F 9:30AM - 10:20AM   NS
BIO-330L-01 BIO 330 Laboratory 0 20 Grimnes, Karin A DOW 114 Tu 1:30PM - 4:30PM   NS
BIO-380-03 Cancer Biology 4 24 Calhoun, Eric S SAC 311 Tu Th 10:00AM - 11:20AM   NS
BIO-380-04 Medical Botany 4 32 Doyle, Brian J DOW 114 Tu Th 11:30AM - 12:50PM   NS
BIO-380L-02 BIO 380 Lab 0 16 Doyle, Brian J Th 1:30PM - 4:30PM   NS
BIO-385-01 Dental Care Techniques 2 1 Calhoun, Eric S - 2 NS
BIO-399-01 Amazonian Ethnobotanical Study 2 1 Doyle, Brian J -   NS
BIO-499-01 Standardizing DNA Art Methods 2 1 Calhoun, Eric S -   NS
BIO-500-02 Analysis Veery Fucaging Area 4 1 Bishop, Michael E -   NS
BTC-101-01 Biotechnology Journal Club 2 12 Doyle, Brian J DOW L2 F 2:30PM - 4:00PM  
BTC-201-01 Biotechnology Journal Club 2 12 Doyle, Brian J DOW L2 F 2:30PM - 4:00PM  
BTC-301-01 Biotechnology Journal Club 2 12 Doyle, Brian J DOW L2 F 2:30PM - 4:00PM  
BTC-380-03 Medical Botany 4 20 Doyle, Brian J DOW 114 Tu Th 11:30AM - 12:50PM  
BTC-380L-01 Medical Botany Lab 0 10 Doyle, Brian J DOW 213 W 1:30PM - 4:30PM  
BTC-380L-02 Medical Botany Lab 0 10 Doyle, Brian J DOW 213 Th 1:30PM - 4:30PM  
BUS-121-02 Intro to Business 4 40 Baleja, Gregory SAC 109 M W F 1:30PM - 2:20PM   SO
BUS-121-03 Intro to Business 4 40 Baleja, Gregory SAC 109 M W F 2:30PM - 3:20PM   SO
BUS-131-02 Intro to Health Service Mgt 4 35 Sanders, Dale L SAC 110 Tu Th 11:30AM - 12:50PM   SO
BUS-150-02 SIFE 1 20 Lemmon, Ronald A; Rolling, Tina M SAC 113 Tu 6:00PM - 8:00PM   SO
BUS-151-02 SIFE II 1 20 Lemmon, Ronald A; Rolling, Tina M SAC 113 Tu 6:00PM - 8:00PM   SO
BUS-221-04 Financial Accounting 4 25 Rolling, Tina M SAC 103 M W F 11:30AM - 12:20PM   SO
BUS-222-01 Managerial Accounting 4 25 Ealey, Thomas L SAC 313 M Tu W F 8:30AM - 9:20AM   SO
BUS-222-02 Managerial Accounting 4 25 Ealey, Thomas L SAC 309 M Tu W F 10:30AM - 11:20AM   SO
BUS-222-03 Managerial Accounting 4 25 Ealey, Thomas L SAC 309 M Tu W F 11:30AM - 12:20PM   SO
BUS-309-03 Finance 4 24 Lemmon, Ronald A SAC 207 Tu Th 1:00PM - 2:20PM   SO
BUS-322-01 Intermediate Accounting II 4 25 Rolling, Tina M SAC 209 M W F 8:30AM - 9:20AM   SO
BUS-323-02 Management 4 25 Cameron, Elizabeth A SAC 104 Tu Th 8:30AM - 9:50AM   SO
BUS-323-03 Management 4 24 Cameron, Elizabeth A SAC 104 Tu Th 10:00AM - 11:20AM   SO
BUS-326-01 Business Law II 4 25 Cameron, Elizabeth A SAC 104 Tu Th 1:00PM - 2:20PM   SO
BUS-329-01 Health Administration 4 25 Sanders, Dale L SAC 110 Tu Th 10:00AM - 11:20AM   SO
BUS-333-02 Marketing 4 25 Baleja, Gregory SAC 108 M W F 9:30AM - 10:20AM   SO
BUS-350-02 Advanced SIFE 2 20 Lemmon, Ronald A; Rolling, Tina M SAC 113 Tu 6:00PM - 8:00PM   SO
BUS-380-01 Logistics/Supply Chain Mgmt 4 30 Baleja, Gregory SAC 215 M W F 11:30AM - 12:20PM   SO
BUS-385-04 Engineering Intern 3 1 Baleja, Gregory -   SO
BUS-385-05 MKT & COMM Internship 4 1 Cameron, Elizabeth A -   SO
BUS-385-06 Non-Profit Internship 4 1 Cameron, Elizabeth A -   SO
BUS-386-02 Direct Marketing Application 2 1 Baleja, Gregory - 2 SO
BUS-386-03 MKT & COMM Internship 2 1 Cameron, Elizabeth A -   SO
BUS-399-01 Legal Research 2 1 Cameron, Elizabeth A -   SO
BUS-410-01 Investments 4 25 Lemmon, Ronald A SAC 110 Tu Th 2:30PM - 3:50PM   SO
BUS-422-01 Advanced Accounting 4 25 Rolling, Tina M SAC 304 M W F 10:30AM - 11:20AM   SO
BUS-426-01 Federal Business Taxation 4 25 Ealey, Thomas L SAC 303 M W F 1:30PM - 2:20PM   SO
BUS-429-01 Multinat'l Finance 4 25 Cunningham, Robert P SAC 104 M W 2:30PM - 3:50PM   SO
BUS-440-03 Global Strategic Management 4 16 Lemmon, Ronald A SAC 113 Tu Th 10:00AM - 11:20AM   SO
BUS-440-04 Global Strategic Management 4 16 Lemmon, Ronald A SAC 113 Tu Th 11:30AM - 12:50PM   SO
BUS-441-01 Strategic Planning Health Care 4 15 Sanders, Dale L SAC 308 Tu Th 1:00PM - 2:20PM   SO
BUS-499-07 Marketing 4 1 Baleja, Gregory -   SO
BUS-499-08 International Marketing 4 1 Baleja, Gregory -   SO
BUS-499-09 International Marketing 4 1 Baleja, Gregory -   SO
BUS-499-10 International Marketing 4 1 Baleja, Gregory -   SO
BUS-499-11 Investment Analysis 4 1 Lemmon, Ronald A -   SO
BUS-499-12 International Marketing 4 1 Baleja, Gregory -   SO
BUS-499-13 International Marketing 4 1 Baleja, Gregory -   SO
BUS-499-14 Sports Marketing 2 1 Baleja, Gregory -   SO
BUS-499-15 Legal Research II 2 1 Cameron, Elizabeth A -   SO
BUS-499-16 Accounting and Auditing Topics 2 1 Rolling, Tina M -   SO
BUS-499-17 Entrepreneurial Marketing 2 1 Baleja, Gregory - 2 SO
BUS-500-01 Expansion Dynamics - Sports 4 1 Baleja, Gregory -   SO
CHM-199-04 Asteroid Impact Studies 1 1 Strait, Melissa M - 2 NS
CHM-223-01 Organic Chemistry I 4 35 Turk, Jeffrey A DOW L2 M W F 8:30AM - 9:20AM   NS
CHM-223-02 Organic Chemistry I 4 35 Hill, Scott T DOW L4 M W F 9:30AM - 10:20AM   NS
CHM-223-03 Organic Chemistry I 4 35 Turk, Jeffrey A DOW L2 M W F 10:30AM - 11:20AM   NS
CHM-223-04 Organic Chemistry I 4 35 Hill, Scott T DOW L4 M W F 10:30AM - 11:20AM   NS
CHM-223L-01 Chm 223 Laboratory 0 16 Prutyanov, Victor L KAPP 257 M 1:00PM - 5:00PM   NS
CHM-223L-02 Chm 223 Laboratory 0 15 Turk, Jeffrey A KAPP 261 M 1:00PM - 5:00PM   NS
CHM-223L-03 Chm 223 Laboratory 0 16 Prutyanov, Victor L KAPP 257 Tu 1:00PM - 5:00PM   NS
CHM-223L-04 Chm 223 Laboratory 0 15 Turk, Jeffrey A KAPP 261 Tu 1:00PM - 5:00PM   NS
CHM-223L-05 Chm 223 Laboratory 0 16 Prutyanov, Victor L KAPP 257 W 1:00PM - 5:00PM   NS
CHM-223L-06 Chm 223 Laboratory 0 15 Turk, Jeffrey A KAPP 261 W 1:00PM - 5:00PM   NS
CHM-223L-07 Chm 223 Laboratory 0 16 Prutyanov, Victor L KAPP 257 Th 1:00PM - 5:00PM   NS
CHM-223L-08 Chm 223 Laboratory 0 15 Mo, Sung J KAPP 261 Th 1:00PM - 5:00PM   NS
CHM-223L-09 Chm 223 Laboratory 0 16 Prutyanov, Victor L KAPP 257 Th 6:00PM - 10:00PM   NS
CHM-230-01 Inorganic Chemistry 4 32 Dopke, Joel A DOW L4 M W F 8:30AM - 9:20AM   NS
CHM-230-02 Inorganic Chemistry 4 32 Dopke, Nancy C DOW L2 M W F 9:30AM - 10:20AM   NS
CHM-230L-01 Chm 230 Laboratory 0 16 Dopke, Nancy C KAPP 158 M 1:00PM - 5:00PM   NS
CHM-230L-02 Chm 230 Laboratory 0 16 Dopke, Nancy C KAPP 158 Tu 1:00PM - 5:00PM   NS
CHM-230L-03 Chm 230 Laboratory 0 16 Dopke, Joel A KAPP 158 W 1:00PM - 5:00PM   NS
CHM-230L-04 Chm 230 Laboratory 0 16 Dopke, Joel A KAPP 158 Th 1:00PM - 5:00PM   NS
CHM-299-02 Syn of Cr + Pt Complexes 1 1 Dopke, Nancy C -   NS
CHM-299-03 Dye Sensitized Solar Cell 1 1 Mo, Sung J - 2 NS
CHM-299-04 Enzyme Inhibitors 1 1 Turk, Jeffrey A - 2 NS
CHM-310-01 Medicinal Chemistry 2 24 Turk, Jeffrey A DOW L2 M W F 11:30AM - 12:20PM 1 NS
CHM-320-01 Instrumental Analysis 4 24 Strait, Melissa M DOW 132 M W F 9:30AM - 10:20AM   NS
CHM-320L-01 Chm 320 Laboratory 0 12 Strait, Melissa M KAPP 157 M 1:00PM - 5:00PM   NS
CHM-320L-02 Chm 320 Laboratory 0 12 Strait, Melissa M KAPP 157 Th 1:00PM - 5:00PM   NS
CHM-331-01 Physical Chemistry I 4 24 Mo, Sung J DOW 137 M W F 10:30AM - 11:20AM   NS
CHM-331L-01 Chm 331 Laboratory 0 12 Mo, Sung J KAPP 151 Tu 1:00PM - 5:00PM   NS
CHM-331L-02 Chm 331 Laboratory 0 12 Mo, Sung J KAPP 151 W 1:00PM - 5:00PM   NS
CHM-380-03 Polymer Chemistry 2 24 Bruza, Kenneth J DOW L2 M W F 11:30AM - 12:20PM 2 NS
CHM-399-12 Env. Anal. of Canty Drains 2 1 Strait, Melissa M -   NS
CHM-399-13 Env. Anal. of County Drains 2 1 Strait, Melissa M -   NS
CHM-399-14 Study of DSSC 2 1 Mo, Sung J -   NS
CHM-399-15 Enzyme Inhibitor Synthesis 1 1 Hill, Scott T -   NS
CHM-399-16 Indep. Research Study 1 1 Dopke, Joel A -   NS
CHM-399-17 Syn of Heterometallic Cmpds 1 1 Dopke, Nancy C -   NS
CHM-399-18 Synthesis of a Siderophore 1 1 Hill, Scott T -   NS
CHM-399-19 Heterocycle Synthesis 2 1 Dopke, Joel A -   NS
CHM-399-20 DSSC Investigation 1 1 Mo, Sung J - 2 NS
CHM-399-21 Enzyme Inhibitors 1 1 Turk, Jeffrey A - 2 NS
CHM-450-01 Senior Seminar 1 12 Hill, Scott T DOW 240 Tu 7:00PM - 9:00PM   NS
CHM-499-02 Copper Coupling Reactions 2 1 Dopke, Joel A -   NS
CHM-499-03 Meteorite Hydration Studies 1 1 Strait, Melissa M -   NS
CHM-499-04 Removal of S From Pt-Rich 2 1 Dopke, Nancy C -   NS
CHM-499-05 DSSC Research 1 1 Mo, Sung J - 2 NS
CHM-500-01 Copper Coupling Reactions 2 1 Dopke, Joel A -   NS
CHM-500-02 Platinum-Rich Complexes 2 1 Dopke, Nancy C -   NS
CHN-112-01 Beginning Chinese II 4 20 Yu, Xiao SAC 316 M W F 9:30AM - 10:20AM; Tu 9:00AM - 9:50AM  
CHN-222-01 Inter Chinese II 4 20 Yu, Xiao SAC 311 M Tu W F 1:30PM - 2:20PM  
COM-101-02 Human Communication 4 25 Diels, Janie A SAC 109 M W F 12:30PM - 1:20PM   AH
COM-111-02 Speech Communication 4 20 Redman, Alyse A SAC 207 M W 6:30PM - 7:50PM   AH
COM-123-01 Performing Advocacy 4 16 Gilbert, Joanne R SAC 304 Tu Th 10:00AM - 11:20AM   AH
COM-180-02 Sports Communication 2 25 Hanson, Michael D HGN 227 Tu Th 1:00PM - 2:20PM 1 AH
COM-280-01 American Cinema 4 20 Vickery, Micheal R SAC 203 M W 1:30PM - 2:20PM; Th 6:30PM - 9:00PM   AH
COM-302-01 Organizational Comm 4 25 Vickery, Micheal R SAC 203 Tu Th 11:30AM - 12:50PM   AH
COM-320-01 Gender & Communication 4 20 Gilbert, Joanne R SAC 304 Tu Th 1:00PM - 2:20PM   AH
COM-350-01 Seminar in Comm. Inquiry 4 20 Diels, Janie A SAC 304 M W 2:30PM - 3:50PM   AH
COM-385-02 Web Writing Internship 4 1 Gilbert, Joanne R -   AH
COM-450-01 Communication Theory 4 20 Diels, Janie A SAC 308 Tu Th 11:30AM - 12:50PM   AH
COM-499-02 Asst. Dir. Performing Advocacy 1 1 Gilbert, Joanne R -   AH
CSC-120-02 Programming & Design 4 16 Thall, Andrew L SAC 215 M W F 1:30PM - 2:20PM   NS
CSC-120L-03 CSC-120 Laboratory 0 15 Thall, Andrew L SAC 212 W 2:30PM - 5:00PM   NS
CSC-120L-04 CSC-120 Laboratory 0 15 Thall, Andrew L SAC 212 Th 1:30PM - 4:00PM   NS
CSC-220-01 Data Structures 4 25 Thall, Andrew L SAC 214 M W F 9:30AM - 10:20AM   NS
CSC-299-01 Applied Crytography 2 1 Thall, Andrew L -   NS
CSC-310-01 Computer Organization 4 25 Thall, Andrew L SAC 214 M W F 2:30PM - 3:20PM   NS
CSC-420T-01 Operating Systems 4 1 Thall, Andrew L -   NS
ECN-201-06 Macroeconomics 4 25 Pandey, Vivek SAC 106 Tu Th 11:30AM - 12:50PM   SO
ECN-202-02 Microeconomics 4 28 Choksy, George D SAC 106 M W F 8:30AM - 9:20AM   SO
ECN-202-03 Microeconomics 4 28 Choksy, George D SAC 106 M W F 10:30AM - 11:20AM   SO
ECN-202-04 Microeconomics 4 28 Bose, Feler SAC 106 M W F 12:30PM - 1:20PM   SO
ECN-202-05 Microeconomics 4 28 Bose, Feler SAC 106 M W F 11:30AM - 12:20PM   SO
ECN-332-01 International Finance 4 25 Cunningham, Robert P SAC 104 M W 2:30PM - 3:50PM   SO
ECN-370-01 Regional Economics 4 25 Choksy, George D SAC 104 M W F 1:30PM - 2:20PM   SO
ECN-380-01 Economics and Law 4 25 Bose, Feler SAC 207 Tu Th 2:30PM - 3:50PM   SO
EDC-100-02 Intro to Diverse Learners 2 20 Store, Jessie C SAC 205 M W 2:30PM - 3:50PM 2 SO
EDC-103-01 Foundations of Sec Education 1 20 Sandro, Charles E -   SO
EDC-120-02 Teaching in Context 2 20 Findley, Nicola J SAC 205 M W 2:30PM - 3:50PM 1 SO
EDC-120T-01 Educational Foundations II 2 1 Findley, Nicola J -   SO
EDC-130-01 Foundations of Secondary Edc 2 20 Sandro, Charles E SAC 209 Tu Th 2:30PM - 3:50PM   SO
EDC-160-02 Children's Literature 4 20 Store, Jessie C SAC 215 Tu Th 1:00PM - 2:20PM   SO
EDC-183-01 Intro Early Childhood 4 20 Thelen, Peggy A SAC 316 Tu Th 2:30PM - 3:50PM   SO
EDC-203-02 Child Dev and Edc - Field 1 20 Thelen, Peggy A -   SO
EDC-230-02 Child Development and Edc 3 20 Thelen, Peggy A SAC 207 M W 2:30PM - 3:50PM   SO
EDC-240-02 Lrng Env and Reflect Teaching 4 20 Sandro, Charles E SAC 209 Tu Th 1:00PM - 2:20PM   SO
EDC-262-01 Math Think & Learn 4 20 Store, Jessie C SAC 205 Tu Th 8:30AM - 9:50AM   SO
EDC-282-01 School Family & Community 2 20 Thelen, Peggy A SAC 205 Tu 10:00AM - 11:20AM   SO
EDC-302-01 Elem Lang Arts & Math - Field 1 20 Findley, Nicola J -   SO
EDC-306-01 Elementary Art-Field 2 10 Corr, Joseph A -   SO
EDC-312-01 Topics Seminar 1 20 Findley, Nicola J SAC 205 W F 8:30AM - 9:20AM   SO
EDC-320-02 Growth & Development 2 20 Thelen, Cassie B SAC 215 M W 2:30PM - 3:50PM 1 SO
EDC-330-02 Foundations of Education 2 20 Cardinal-Donnelly, Jenise Marie SAC 215 M W 2:30PM - 3:50PM 2 SO
EDC-345-01 Art Elem Teachers 4 10 Corr, Joseph A -   SO
EDC-346-02 Teaching Reading Mid-Sr High 4 15 Cardinal-Donnelly, Jenise Marie SAC 205 Tu Th 11:30AM - 12:50PM   SO
EDC-348-02 Secondary Principles & Methods 3 10 Johnson, Linda M SAC 209 Tu 6:00PM - 9:00PM   SO
EDC-360-01 Teaching Elem Language Arts 3 20 Findley, Nicola J SAC 205 Tu Th 1:00PM - 2:20PM   SO
EDC-362-01 Teaching Elementary Math 3 20 Store, Jessie C SAC 205 Tu Th 2:30PM - 3:50PM   SO
EDC-370-01 Instr and Assist Technology 2 25 Thelen, Cassie B SAC 205 M W 1:30PM - 2:20PM   SO
EDC-373-01 Special Educ for Classroom 3 20 Timm, Larry C SAC 108 Tu 6:30PM - 8:30PM   SO
EDC-399-03 Elem Teaching: My Journey 3 1 Seals, Mark A -   SO
EDC-400T-01 Issues and Contexts 2 1 Findley, Nicola J -   SO
EDC-440-02 Teaching Struggling Readers 3 15 Cole, Wendy S SAC 205 Tu 4:00PM - 7:00PM   SO
EDC-445E-02 Sec Methods English 2 25 Pierson, Anne M SAC 214 Tu 4:00PM - 6:00PM   SO
EDC-445F-02 Sec Methods Foreign Lang 2 10 Johnson, Linda M SAC 207 Tu 4:00PM - 6:00PM   SO
EDC-445N-02 Sec Methods Vocal 2 10 Nichols, William W -   SO
EDC-445O-02 Sec Methods Instrumental 2 10 Zerbe, David M -   SO
EDC-445ST-02 Sec Methods SST 4 10 Cardinal-Donnelly, Jenise Marie SAC 103 Tu 4:00PM - 7:00PM   SO
EDC-490E-02 Directed Teaching - Elementary 5 15 Sandro, Charles E; Paul, Kathleen A SAC 207 Tu -   SO
EDC-490S-02 Directed Teaching - Secondary 5 15 Sandro, Charles E; Paul, Kathleen A SAC 207 Tu 6:00PM - 9:00PM   SO
EDC-491E-02 Directed Teaching - Elementary 5 15 Sandro, Charles E; Paul, Kathleen A SAC 207 Tu 6:00PM - 9:00PM   SO
EDC-491S-02 Directed Teaching - Secondary 5 15 Sandro, Charles E SAC 207 Tu 6:00PM - 9:00PM   SO
EHS-112-02 Beginning Golf 1 12 Goffnett, Charles W HGN GYM Tu Th 1:00PM - 2:20PM 2 NS
EHS-154-02 Conditioning 1 40 Pscodna, Gregory S; Lang, James R HGN GYM Tu Th 7:00AM - 7:50AM 1 NS
EHS-154S-01 Soccer Conditioning 1 24 Hosler, Jeffrey K SRC APR Tu Th 7:30AM - 8:20AM 1 NS
EHS-154S-02 Soccer Techniques 1 30 Oakley, Joshua T SRC CT Tu Th 7:00AM - 7:50AM; Tu Th 7:00AM - 7:50AM 1 NS
EHS-156-01 Strength Training 1 24 Lang, James R; Pscodna, Gregory S HGN GYM M W F 7:30AM - 8:20AM 1 NS
EHS-156-02 Strength Training 1 24 Lang, James R HGN GYM M W F 6:30AM - 7:20AM 1 NS
EHS-165B-03 Basketball 1 15 Hargraves II, Samuel R HGN GYM Tu Th 7:00AM - 7:50AM 2 NS
EHS-165L-02 Lacrosse 1 20 Levesque, Jason E HGN GYM W F 12:30PM - 1:20PM 1 NS
EHS-165V-02 Volleyball 1 24 Dehring, Sarah M HGN GYM Tu Th 2:30PM - 3:50PM 1 NS
EHS-165Z-03 Zumba Aerobics 1 20 Goggin, Tincy J SRC APR M W F 11:30AM - 12:20PM 1 NS
EHS-165Z-04 Zumba Aerobics 1 20 Goggin, Tincy J SRC APR M W F 11:30AM - 12:20PM 2 NS
EHS-200-01 Lifeguarding 2 12 Hamstra, Christopher A HGN POOL Tu Th 1:00PM - 1:50PM; Tu Th 1:00PM - 1:50PM   NS
EHS-202A-01 SCUBA Diving 2 25 Nichols, Michael M HGN 228 W 6:00PM - 9:00PM; W 8:00PM - 9:00PM 2 NS
EHS-350C-01 Coaching Baseball 2 25 Kingston, Scott C HGN 227 M W F 8:30AM - 9:20AM 2 NS
ENG-101-11 College Rhetoric II 4 19 Cordell, Jeffrey E SAC 313 Tu Th 11:30AM - 12:50PM   AH
ENG-101-12 College Rhetoric II 4 19 Brines, Dirk A SAC 313 M W F 9:30AM - 10:20AM   AH
ENG-101-13 College Rhetoric II 4 19 Brines, Dirk A SAC 313 M W F 10:30AM - 11:20AM   AH
ENG-101-14 College Rhetoric II 4 19 Brines, Dirk A SAC 313 M W F 11:30AM - 12:20PM   AH
ENG-101-15 College Rhetoric II 4 19 Chen, Chih-Ping SAC 316 Tu Th 10:00AM - 11:20AM   AH
ENG-101-16 College Rhetoric II 4 19 Palmer, William W SAC 303 Tu Th 1:00PM - 2:20PM   AH
ENG-101-17 College Rhetoric II 4 19 Palmer, William W SAC 303 Tu Th 2:30PM - 3:50PM   AH
ENG-101-18 College Rhetoric II 4 19 Karbowiak, Jessica L SAC 304 M W F 11:30AM - 12:20PM   AH
ENG-101-19 College Rhetoric II 4 19 Palmer, William W SAC 315 Tu Th 10:00AM - 11:20AM   AH
ENG-101-20 College Rhetoric II 4 19 Karbowiak, Jessica L SAC 316 M W F 1:30PM - 2:20PM   AH
ENG-120-04 Reading Gender 4 25 Dora-Laskey, Prathim Maya SAC 313 M W F 12:30PM - 1:20PM   AH
ENG-120-05 Loners in American Fiction 4 25 Vivian, Robert D SAC 303 M W F 9:30AM - 10:20AM   AH
ENG-120-06 Reading Poetry 4 25 White, Melissa K SAC 303 Tu Th 10:00AM - 11:20AM   AH
ENG-180-04 Amer. Short Stories to 1865 2 25 Karbowiak, Jessica L SAC 316 M W F 2:30PM - 3:20PM 2 AH
ENG-190-03 Intro: Creative Writing 4 20 Rybicki, John SAC 313 Tu Th 10:00AM - 11:20AM   AH
ENG-190-04 Intro: Creative Writing 4 20 Rybicki, John SAC 316 Tu Th 1:00PM - 2:20PM   AH
ENG-190-05 Intro: Creative Writing 4 20 Vivian, Robert D SAC 303 M W 2:30PM - 3:50PM   AH
ENG-199-01 Writing Tutorial 1 1 Cordell, Jeffrey E -   AH
ENG-199-02 American Academic Argument 1 1 Cordell, Jeffrey E - 2 AH
ENG-201-02 Advanced Rhetoric 4 20 Cordell, Jeffrey E SAC 313 Tu Th 1:00PM - 2:20PM   AH
ENG-201T-01 Advanced Rhetoric 4 1 Von Wallmenich, Laura E. K. -   AH
ENG-220-02 Reading, Writing, Research 4 20 Aspinall, Dana E SAC 315 M W F 9:30AM - 10:20AM   AH
ENG-225-01 General Linguistics 4 20 Brines, Maryellen SAC 103 M W F 9:30AM - 10:20AM   AH
ENG-251-01 Survey British Lit II 4 25 Chen, Chih-Ping SAC 309 Tu Th 1:00PM - 2:20PM   AH
ENG-261-01 Survey American Lit II 4 25 Vivian, Robert D SAC 303 M W F 11:30AM - 12:20PM   AH
ENG-270-02 Journalistic Writing 4 20 Tabacsko, Kenneth A SAC 313 Tu 6:30PM - 9:30PM   AH
ENG-290-01 Poetry Workshop I 4 20 Rybicki, John SAC 303 W 6:30PM - 9:30PM   AH
ENG-320-02 Critical Theory 4 20 Chen, Chih-Ping SAC 309 Tu Th 2:30PM - 3:50PM   AH
ENG-353-01 English Renaissance 4 16 Aspinall, Dana E DOW L2 Tu Th 10:00AM - 11:20AM   AH
ENG-361-01 Amer Writers to 1865 4 16 White, Melissa K SAC 303 Tu Th 11:30AM - 12:50PM   AH
ENG-399-01 Grant Writing 2 1 Dixon, Sheryle D -   AH
ENG-399-02 Research Method in Renaissance 2 1 Aspinall, Dana E -   AH
ENG-399-03 Zadie Smith's White Teeth 2 1 Chen, Chih-Ping -   AH
ENG-420-02 Senior Seminar 4 10 White, Melissa K SAC 304 Tu Th 2:30PM - 3:50PM   AH
ENG-420-03 Senior Seminar 4 10 Dora-Laskey, Prathim Maya SAC 303 M W F 10:30AM - 11:20AM   AH
ENG-499-01 Grant Writing 4 1 Dixon, Sheryle D -   AH
ENG-499-02 Amber North: A Novel 4 1 Vivian, Robert D -   AH
ENG-499-03 Novel Writing 4 1 Vivian, Robert D -   AH
ENG-499-04 Arthurian Study 2 1 Cordell, Jeffrey E -   AH
ENG-499-05 Arthurian Literature 2 1 Cordell, Jeffrey E -   AH
ENG-500-04 ENG Senior Thesis 2 1 Von Wallmenich, Laura E. K. -   AH
ENG-500-05 Creative Wri Honors Sr Thesis 4 1 Karbowiak, Jessica L -   AH
ENG-500-06 Creative Writing Portfolio 2 1 Rybicki, John -   AH
ENG-500-07 ENG Senior Thesis 4 1 Aspinall, Dana E -   AH
ENV-105-02 Intro Env Studies 4 32 Rogers, Theresa E DOW L1 Tu Th 10:00AM - 11:20AM  
ENV-105L-03 ENV 105 Lab 0 16 Rogers, Theresa E DOW 240 Tu 1:00PM - 3:00PM  
ENV-105L-04 ENV 105 Lab 0 16 Borrello, Dianne D DOW 240 Tu 3:00PM - 5:00PM  
ENV-110-02 Environmental Geology 4 35 Borrello, Dianne D; Borrello, Murray C DOW L4 M W F 11:30AM - 12:20PM  
ENV-110L-03 Env 110 Laboratory 0 16 Borrello, Dianne D DOW 234 Th 1:00PM - 3:00PM  
ENV-110L-04 Env 110 Laboratory 0 16 Borrello, Dianne D DOW 234 Th 3:00PM - 5:00PM  
ENV-299-02 ENV Science & New Media 2 1 Borrello, Murray C - 2
ENV-399-02 GRT Lake GEO Invasive Species 4 1 Borrello, Murray C -  
ENV-499-01 Local Food Sustainability 3 1 Borrello, Murray C -  
ENV-499-02 SEPs and Env Justice 2 1 Borrello, Murray C -  
FOR-500-01 FOR Senior Thesis 2 1 Lorenz, Edward C - 2
FRN-112-01 Beginnning French II 4 22 Arnold, Julie W SAC 315 M W F 12:30PM - 1:20PM   AH
FRN-112L-01 Frn 112 Laboratory 0 9 Arnold, Julie W SAC 211 Th 1:00PM - 2:20PM   AH
FRN-207-01 French Conversation 2 15 Ruiz Navarro, Aurelie SAC 309 F 2:30PM - 3:20PM   AH
FRN-222-01 Intermediate French II 4 22 Arnold, Julie W SAC 315 M W Th F 11:30AM - 12:20PM   AH
FRN-307-01 French Conversation 2 15 Ruiz Navarro, Aurelie SAC 315 Th 4:00PM - 4:50PM   AH
FRN-372-01 Hst French Civ II 4 25 Arnold, Julie W SAC 315 M Th 2:30PM - 3:50PM   AH
FRN-399-01 The Eccentric in French Lit 4 1 Arnold, Julie W -   AH
FRN-399-02 The Eccentric in French Lit 4 1 Arnold, Julie W -   AH
FYS-101-30 Studies in the Essay 2 16 Vivian, Robert D SAC 104 M W F 8:30AM - 9:20AM 1
GEO-113-01 Dynamic Earth 4 20 Borrello, Murray C SAC 109 M W F 8:30AM - 9:20AM  
GEO-113L-01 GEO 113 Laboratory 0 20 Borrello, Dianne D DOW 234 W 1:30PM - 4:30PM  
GGR-101-01 People Places Boundaries 2 20 Douglas, Rory E SAC 103 Tu Th 10:00AM - 11:20AM 1 SO
GGR-102-01 People Patterns & Processes 2 20 Douglas, Rory E SAC 103 Tu Th 10:00AM - 11:20AM 2 SO
GRM-112-01 Beginning German II 4 20 Schlindwein, Sarah J SAC 316 M Tu W F 11:30AM - 12:20PM   AH
GRM-222-01 Intro to Reading 4 20 Schlindwein, Sarah J SAC 311 M W F 9:30AM - 10:20AM; Tu 9:00AM - 9:50AM   AH
GRM-350-01 Postwar German 4 20 Stargardt, Ute ; Liu, Holly H SAC 315 Tu 7:00PM - 8:20PM; F 2:30PM - 3:50PM   AH
HNR-180A-01 Honors Seminar - First Years 2 25 Aspinall, Dana E SAC 110 M 7:00PM - 9:00PM  
HNR-199-01 Honors Seminar 1 1 Aspinall, Dana E -  
HNR-280A-01 Honors Seminar - Sophomores 2 25 Aspinall, Dana E SAC 110 Tu 7:00PM - 9:00PM  
HSS-180-02 Mediating Med: Health Coverage 2 10 Diels, Janie A SAC 108 Th 8:30AM - 9:50AM  
HSS-385-03 Hospital Clinical Rotation 1 25 Ball, Karen L -  
HSS-386-01 CNA Rotation 1 25 Ball, Karen L -  
HSS-386-02 CNA Rotation 1 1 Ball, Karen L - 2
HSS-386-03 CNA Rotation 1 1 Ball, Karen L - 2
HST-100-02 World History Survey I 4 30 Wise, Keith J SAC 110 M W F 8:30AM - 9:20AM   SO
HST-101-02 World History Survey II 4 30 Furlong, Patrick J SAC 106 M W F 9:30AM - 10:20AM   SO
HST-104-02 The Making of America to 1877 4 30 Lorenz, Edward C SAC 110 M W F 1:30PM - 2:20PM   SO
HST-122-01 American Legal History II 4 30 Olbertson, Kristin A SAC 315 M W F 1:30PM - 2:20PM   SO
HST-130-01 Women in European History 4 30 Raley, J. Michael SAC 311 Tu Th 2:30PM - 3:50PM   SO
HST-206-01 Approaches to Michigan History 4 25 Olbertson, Kristin A SAC 316 M W F 10:30AM - 11:20AM   SO
HST-240-01 Modern Germany 4 25 Furlong, Patrick J SAC 106 Tu Th 8:30AM - 9:50AM   SO
HST-253-01 Modern China & Japan 4 25 Bu, Liping SAC 315 Tu Th 1:00PM - 2:20PM   SO
HST-271-01 Sci & Public Hlth: Global Sty 4 25 Bu, Liping DOW L2 M W 1:30PM - 2:50PM   SO
HST-280-01 Sci & Faith Early Mod Europe 4 25 Raley, J. Michael SAC 311 Tu Th 11:30AM - 12:50PM   SO
HST-353-01 China's 20th Century 4 20 Bu, Liping SAC 207 Tu Th 10:00AM - 11:20AM   SO
HST-380-01 Masculinities in Am. History 4 20 Olbertson, Kristin A SAC 203 M W 2:30PM - 3:50PM   SO
HST-380A-01 Europe in Later Middle Ages 4 20 Raley, J. Michael SAC 311 M W 2:30PM - 3:50PM   SO
HST-380T-01 Sci & Faith Early Mod Europe 4 1 Raley, J. Michael -   SO
HST-434-01 Comparative Fascism 4 12 Furlong, Patrick J SAC 106 Tu 1:00PM - 4:00PM   SO
IPH-106-01 Athletic Training II 1 25 Knight, Brett David HGN TEAM W 12:30PM - 1:20PM   NS
IPH-206-01 Athletic Training IV 1 12 Andre, Phillip H HGN TEAM Tu 12:30PM - 1:20PM   NS
IPH-220-01 Nutrition 4 30 Luetkemeier, Maurie J HGN 228 Tu Th 8:30AM - 9:50AM   NS
IPH-221-02 First Aid and CPR 2 22 Knight, Brett David SAC 215 Tu Th 9:00AM - 10:20AM 1 NS
IPH-221-03 First Aid and CPR 2 22 Knight, Brett David SAC 215 Tu Th 10:30AM - 11:50AM 1 NS
IPH-222-01 Athletic Training 4 16 Curry, Drew E HGN TEAM M W F 8:30AM - 9:20AM   NS
IPH-223-01 Global Women's Health 2 16 Anderson, Robyn L HGN 227 M W 12:30PM - 2:20PM 2 NS
IPH-226-01 Human Physiology II 4 35 Wenta, Marlene R HGN 228 M W F 8:30AM - 9:20AM   NS
IPH-226-02 Human Physiology II 4 35 Davis, John E HGN 228 M W F 9:30AM - 10:20AM   NS
IPH-226L-01 IPH 226 Laboratory 0 16 Davis, John E MCE 111 M 1:30PM - 3:30PM   NS
IPH-226L-02 IPH 226 Laboratory 0 16 Davis, John E MCE 111 M 3:30PM - 5:30PM   NS
IPH-226L-03 IPH 226 Laboratory 0 16 Luetkemeier, Maurie J MCE 111 W 1:30PM - 3:30PM   NS
IPH-226L-04 IPH 226 Laboratory 0 16 Luetkemeier, Maurie J MCE 111 W 3:30PM - 5:30PM   NS
IPH-299-02 Medical Terminology 2 1 Anderson, Robyn L -   NS
IPH-299-03 Medical Terminology 2 1 Anderson, Robyn L -   NS
IPH-299-04 Medical Terminology 2 1 Anderson, Robyn L -   NS
IPH-299-05 Medical Terminology 2 1 Anderson, Robyn L -   NS
IPH-299-06 Medical Terminology 2 1 Anderson, Robyn L -   NS
IPH-299-07 Striated Muscle Histology 2 1 Ball, Karen L - 2 NS
IPH-306-01 Athletic Training VI 1 12 Knight, Danielle N HGN TEAM F 10:30AM - 11:20AM   NS
IPH-310-02 Intro IPH Research 2 12 Anderson, Robyn L HGN 227 Th 8:30AM - 9:50AM   NS
IPH-324-01 Therapeutic Exercise 3 16 Munderloh, Aaron A HGN 228 M 8:00PM - 10:00PM   NS
IPH-324-02 Therapeutic Exercise 2 16 Munderloh, Aaron A HGN 228 M 8:00PM - 10:00PM   NS
IPH-324L-01 IPH 324 Laboratory 0 16 Andre, Phillip H HGN TEAM Th 11:30AM - 12:20PM   NS
IPH-326-01 Ortho Assess II 3 16 Andre, Phillip H HGN TEAM Tu Th 10:00AM - 11:20AM   NS
IPH-326L-01 IPH 326 Laboratory 0 16 Andre, Phillip H HGN TEAM Th 12:30PM - 1:20PM   NS
IPH-327-01 Physiology of Exercise 4 40 Wenta, Marlene R HGN 228 M W F 10:30AM - 11:20AM   NS
IPH-327L-01 IPH 327 Laboratory 0 12 Davis, John E MCE 111 Tu 1:00PM - 3:00PM   NS
IPH-327L-02 IPH 327 Laboratory 0 12 Luetkemeier, Maurie J MCE 111 Tu 3:00PM - 5:00PM   NS
IPH-327L-03 IPH 327 Laboratory 0 12 Luetkemeier, Maurie J MCE 111 Th 3:00PM - 5:00PM   NS
IPH-327L-04 IPH 327 Laboratory 0 12 Luetkemeier, Maurie J MCE 111 Th 1:00PM - 3:00PM   NS
IPH-328-01 Human Diseases 4 25 Luckett, Brittany S HGN 228 M W F 11:30AM - 12:20PM   NS
IPH-334T-01 Theory & Practice 4 2 Luetkemeier, Maurie J -   NS
IPH-334T-02 Theory & Practice 4 1 Luetkemeier, Maurie J -   NS
IPH-345-01 Biomechanics I 2 15 Davis, John E HGN 227 Tu Th 10:00AM - 11:20AM 1 NS
IPH-346-01 Biomechanics II 2 15 Davis, John E HGN 227 Tu Th 10:00AM - 11:20AM 2 NS
IPH-385-07 Physical Therapy Practicum 4 1 Luetkemeier, Maurie J -   NS
IPH-385-08 Cardiovascular Observation 2 1 Wenta, Marlene R -   NS
IPH-385-09 Mobile Medical Response 4 1 Anderson, Robyn L -   NS
IPH-386-01 S & C/ Collegiate Volleyball 2 1 Ball, Karen L -   NS
IPH-390A-02 Senior Fitness 2 10 Anderson, Robyn L -   NS
IPH-390B-01 Field Work in IPH 2 10 -   NS
IPH-399-08 Spartners for Heart Health 1 25 Anderson, Robyn L -   NS
IPH-399-09 Spartners for Heart Health 2 25 Anderson, Robyn L -   NS
IPH-399-10 Spartners for Heart Health 4 25 Anderson, Robyn L -   NS
IPH-399-11 Physiology of Syncope 1 1 Davis, John E -   NS
IPH-401-03 Molecular Aspect 4 15 Ball, Karen L DOW L2 Tu Th 8:30AM - 9:50AM   NS
IPH-401L-03 IPH 401 Laboratory 0 10 Ball, Karen L DOW 214 Tu 1:00PM - 5:00PM   NS
IPH-401L-04 IPH 401 Laboratory 0 10 Ball, Karen L DOW 214 Th 1:00PM - 5:00PM   NS
IPH-406-01 Athletic Training VIII 1 12 Knight, Brett David HGN TEAM F 9:30AM - 10:20AM   NS
IPH-420-01 Exercise Prescription 2 20 Wenta, Marlene R HGN 228 Tu Th 10:00AM - 11:20AM 1 NS
IPH-420L-01 IPH 420 Lab 0 20 Wenta, Marlene R HGN 228 M 1:30PM - 3:30PM 1 NS
IPH-430-01 Epidemiology 4 25 Anderson, Robyn L HGN 228 Tu Th 1:00PM - 2:20PM   NS
IPH-480-01 Senior Seminar 1 15 Luetkemeier, Maurie J HGN 227 Tu 7:00PM - 8:30PM 1 NS
IPH-499-01 Exercise Programming 2 1 Wenta, Marlene R - 2 NS
IPH-500-04 Biomech of Barefoot Running 4 1 Davis, John E -   NS
IPH-500-05 IPH Senior Thesis 4 1 Andre, Phillip H -   NS
IPH-500-06 Growth and Allergic Disease 4 1 Anderson, Robyn L -   NS
IPH-500-07 IPH Senior Thesis 4 1 Andre, Phillip H -   NS
IPH-500-08 Neonatal and Maternal Epi 4 1 Anderson, Robyn L -   NS
IPH-500-09 Blood Flow and Therapy Tape 4 1 Davis, John E -   NS
IPH-500-10 Nitric Oxide & Vasodilation 4 1 Luetkemeier, Maurie J -   NS
IPH-500-11 Plyometric Trng & ACL Injury 4 1 Davis, John E -   NS
IPH-500-12 Knee Joint Angles & Fatigue 4 1 Davis, John E -   NS
IPH-500-13 Role of Exc. in Raynauds 2 1 Davis, John E -   NS
IPH-500-14 Spartners Effects on Knowledge 4 1 Anderson, Robyn L -   NS
IPH-500-15 Effect of Music on Exercise 2 1 Davis, John E -   NS
IPH-500-16 Aquatic Fitness: Elderly 2 1 Anderson, Robyn L -   NS
IPH-500-17 Plyometric Trng & Acl Injury 4 1 Davis, John E -   NS
IPH-500-18 IPH Senior Thesis 4 1 Knight, Brett David -   NS
IPH-500-19 Distraction and Exe. Perform 4 1 Davis, John E -   NS
IPH-500-20 IPH Senior Thesis 4 1 Knight, Brett David -   NS
IPH-500-21 Lactate Response in Wrestlers 2 1 Davis, John E -   NS
IPH-500-22 Youth Heart Health Analysis 4 1 Anderson, Robyn L -   NS
IPH-500-23 Hormone Effects on Statins I 2 1 Ball, Karen L - 2 NS
IPH-500-24 Hormone Effects on Statins II 2 1 Ball, Karen L - 2 NS
IPH-500-25 Training Antioxidant Effect I 2 1 Luetkemeier, Maurie J - 2 NS
IPH-500-26 Training Antioxidant Effect II 2 1 Luetkemeier, Maurie J - 2 NS
LIB-180-02 Intro to Library Research 2 20 Kelleher, Angela M LIB SMIT Tu Th 2:30PM - 3:50PM 2
LIB-380-02 Adv Library Research 2 20 Richter, Marcus J LIB SMIT Tu Th 2:30PM - 3:50PM 1
MTH-101-04 Basic Algebra 4 20 Goggin, Tincy J SAC 213 Tu W F 8:15AM - 9:20AM   NS
MTH-110-02 Liberal Arts Mathematics 4 25 Gibson, Megan E SAC 113 M W F 1:30PM - 2:20PM   NS
MTH-116-05 Elementary Statistics 4 25 Jensen, Kim E SAC 216 Tu Th 1:00PM - 2:20PM   NS
MTH-116-06 Elementary Statistics 4 25 Sipka, Timothy A SAC 216 M W F 9:30AM - 10:20AM   NS
MTH-116-07 Elementary Statistics 4 25 Sipka, Timothy A SAC 216 M W F 1:30PM - 2:20PM   NS
MTH-117-01 Matrices & Linear Methods 2 25 Putz, John F SAC 213 Tu Th 10:00AM - 11:20AM 1 NS
MTH-120-01 Discrete Mathematics 4 25 Molina, Robert R SAC 209 M W F 10:30AM - 11:20AM   NS
MTH-121-04 Calculus I 4 25 Putz, John F SAC 207 M Tu W F 11:30AM - 12:20PM   NS
MTH-121-05 Calculus I 4 22 Argueta-Diaz, Victor SAC 213 M Tu W F 11:30AM - 12:20PM   NS
MTH-122-02 Calculus II 4 25 Nyman, Melvin A SAC 216 M Tu W F 8:30AM - 9:20AM   NS
MTH-122-03 Calculus II 4 25 Nyman, Melvin A SAC 216 M Tu W F 10:30AM - 11:20AM   NS
MTH-180-01 Biostatistics 4 20 Roe, Robert M SAC 110 Tu Th 8:30AM - 9:50AM   NS
MTH-202-01 Math for Elementary Teachers 4 20 Goggin, Tincy J SAC 209 M W F 9:30AM - 10:20AM   NS
MTH-211-01 Differential Equations 4 25 M W F 9:30AM - 10:20AM   NS
MTH-223-01 Math Structures 4 25 Sipka, Timothy A SAC 216 M W F 11:30AM - 12:20PM   NS
MTH-351-01 Elem Number Theory 4 25 Molina, Robert R SAC 209 Tu Th 10:00AM - 11:20AM   NS
MTH-411-01 College Geometry 4 25 Putz, John F SAC 216 Tu Th 2:30PM - 3:50PM   NS
MTH-431-01 Advanced Calculus 4 25 Nyman, Melvin A SAC 209 M W F 1:30PM - 2:20PM   NS
MTH-480-02 Mathematics Colloquium 1 10 Sipka, Timothy A SAC 215 Tu Th 3:30PM - 4:50PM   NS
MUS-106-03 Piano for the Non-Major I 2 10 Riley, Kathleen M EDDY 118 Tu Th 10:00AM - 10:50AM   AH
MUS-106-04 Piano for the Non-Major I 2 10 Riley, Kathleen M EDDY 118 Tu Th 11:00AM - 11:50AM   AH
MUS-107-03 Piano for the Non-Major II 2 6 Riley, Kathleen M EDDY 118 Tu Th 10:00AM - 10:50AM   AH
MUS-107-04 Piano for the Non-Major II 2 6 Riley, Kathleen M EDDY 118 Tu Th 11:00AM - 11:50AM   AH
MUS-112-01 Musicianship II 4 25 Messing, J Scott SAC 203 M W F 9:30AM - 10:20AM   AH
MUS-112A-01 Aural Skills II 2 25 Marquez-Barrios, Victor E SAC 203 Tu Th 10:00AM - 10:50AM   AH
MUS-112AT-01 Aural Skills II 2 1 Nichols, William W; Gross, Murray G -   AH
MUS-114-03 Piano Proficiency I 2 8 Riley, Kathleen M EDDY 118 Tu Th 9:00AM - 9:50AM   AH
MUS-114-04 Piano Proficiency I 2 8 Riley, Kathleen M EDDY 118 Tu Th 12:00PM - 12:50PM   AH
MUS-115-03 Piano Proficiency II 2 4 Riley, Kathleen M EDDY 118 Tu Th 9:00AM - 9:50AM   AH
MUS-115-04 Piano Proficiency II 2 4 Riley, Kathleen M EDDY 118 Tu Th 12:00PM - 12:50PM   AH
MUS-116-03 Piano Proficiency III 2 4 Riley, Kathleen M EDDY 118 Tu Th 9:00AM - 9:50AM   AH
MUS-116-04 Piano Proficiency III 2 4 Riley, Kathleen M EDDY 118 Tu Th 12:00PM - 12:50PM   AH
MUS-119-02 Class Guitar 2 10 Melendez, Carlos E EDDY 116 Th 2:30PM - 4:20PM   AH
MUS-131-02 Piano Pedagogy 1 16 Riley, Raymond G -   AH
MUS-137-01 Percussion Pedagogy 1 16 Zerbe, David M; DeMull, Mark W EDDY 116 Tu Th 10:00AM - 10:50AM   AH
MUS-150-02 Accompanying 1 15 -   AH
MUS-151-02 College Chorale 1 80 Nichols, William W CHPL CHPL M W F 12:30PM - 1:20PM   AH
MUS-152-02 Alma Symphony Orchestra 1 65 Gross, Murray G EDDY 116 Tu Th 11:30AM - 12:50PM; M 7:15PM - 9:15PM   AH
MUS-153-02 Kiltie Band 1 100 Zerbe, David M EDDY 116 M Tu W Th F 5:00PM - 6:15PM   AH
MUS-154-02 Scottish Arts 1 16 Duncan, Andrew J CHPL CHPL W 7:30PM - 9:45PM   AH
MUS-155-02 Percussion Ensemble 1 35 Zerbe, David M EDDY 116 Tu Th 8:00PM - 11:00PM   AH
MUS-156-02 Jazz Ensemble 1 24 Melendez, Carlos E EDDY 116 W 7:30PM - 10:30PM   AH
MUS-157-02 Womens Glee Club 1 70 Nichols, William W CHPL CHPL M W F 1:30PM - 2:20PM   AH
MUS-159A-02 Chamber Mus Strings 1 5 Abo, Takeshi -   AH
MUS-159E-02 Chamber Music Flute 1 5 Miller, Tess A -   AH
MUS-159G-02 Chamber Mus Clarinet 1 5 Warnhoff, Wesley R -   AH
MUS-159I-02 Chamber Music Sax 1 5 Tracy, Matthew R -   AH
MUS-159J-02 Chamber High Brass 1 5 Ayres, Jeffrey B -   AH
MUS-159K-02 Chamber Music - Horn 1 5 Von Wald, Robin A -   AH
MUS-159L-02 Chamber Mus Trombone 1 5 Newman, Timothy J -   AH
MUS-159N-02 Chamber Low Brass 1 5 Westmoreland, Randall S -   AH
MUS-191A-02 Violin 2 10 Abo, Takeshi -   AH
MUS-191B-02 Viola 2 10 Abo, Takeshi -   AH
MUS-191C-02 Violoncello 2 10 Fiste, James A -   AH
MUS-191E-02 Electric/Jazz Guitar 1 6 Fedewa, Edward W -   AH
MUS-191Y-02 Classical Guitar 2 10 Melendez, Carlos E -   AH
MUS-192E-02 Flute 2 10 Miller, Tess A -   AH
MUS-192F-02 Oboe 2 10 Kelly, Lani A -   AH
MUS-192G-02 Clarinet 2 10 Warnhoff, Wesley R -   AH
MUS-192H-02 Bassoon 2 10 Worful, Andrea M -   AH
MUS-192I-02 Saxophone 2 10 Tracy, Matthew R -   AH
MUS-192P-02 Bagpipes 2 10 Duncan, Andrew J -   AH
MUS-193J-02 Trumpet 2 10 Ayres, Jeffrey B -   AH
MUS-193K-02 Horn 2 10 Von Wald, Robin A -   AH
MUS-193K-02 Horn 2 15 Von Wald, Robin A -   AH
MUS-193L-02 Trombone 2 10 Newman, Timothy J -   AH
MUS-193M-02 Euphonium 2 10 Westmoreland, Randall S -   AH
MUS-193N-02 Tuba 2 10 Westmoreland, Randall S -   AH
MUS-194-02 Percussion 2 15 Zerbe, David M; DeMull, Mark W -   AH
MUS-195-02 Voice 2 40 Walker, Victoria K; Nichols, William W -   AH
MUS-195-03 Voice 2 40 Burdick, Barbara E; Nichols, William W -   AH
MUS-196-02 Piano 2 10 Riley, Raymond G -   AH
MUS-197-02 Organ 2 10 -   AH
MUS-198-02 Composition 2 10 Gross, Murray G EDDY 118 -   AH
MUS-201-01 Music & Sound 4 16 Riley, Raymond G EDDY 118 Tu Th 2:30PM - 3:50PM   AH
MUS-212-01 Comp Musicianship IV 4 16 Gross, Murray G SAC 203 M W F 10:30AM - 11:20AM   AH
MUS-337-01 Advanced Conducting 2 15 Gross, Murray G EDDY 116 M W 2:30PM - 3:20PM   AH
MUS-350-01 Opera Workshop 1 16 Walker, Victoria K CHPL CHPL Tu Th 1:30PM - 2:20PM   AH
MUS-351-02 Alma College Choir 1 70 Nichols, William W CHPL CHPL M Tu W Th 5:00PM - 6:15PM; F 4:00PM - 5:00PM   AH
MUS-391A-03 Violin 4 10 Abo, Takeshi -   AH
MUS-391A-04 Violin 2 10 Abo, Takeshi -   AH
MUS-391B-03 Viola 4 10 Abo, Takeshi -   AH
MUS-391B-04 Viola 2 10 Abo, Takeshi -   AH
MUS-391C-03 Violoncello 4 10 Fiste, James A -   AH
MUS-391C-04 Violoncello 2 10 Fiste, James A -   AH
MUS-392E-03 Flute 4 10 Miller, Tess A -   AH
MUS-392E-04 Flute 2 10 Miller, Tess A -   AH
MUS-392F-03 Oboe 4 10 Kelly, Lani A -   AH
MUS-392F-04 Oboe 2 10 Kelly, Lani A -   AH
MUS-392G-03 Clarinet 4 10 Warnhoff, Wesley R -   AH
MUS-392G-04 Clarinet 2 10 Warnhoff, Wesley R -   AH
MUS-392H-03 Bassoon 4 10 Worful, Andrea M -   AH
MUS-392H-04 Bassoon 2 10 Worful, Andrea M -   AH
MUS-392I-03 Saxophone 4 10 Tracy, Matthew R -   AH
MUS-392I-04 Saxophone 2 10 Tracy, Matthew R -   AH
MUS-392P-03 Bagpipes 4 6 Duncan, Andrew J -   AH
MUS-392P-04 Bagpipes 2 6 Duncan, Andrew J -   AH
MUS-393J-03 Trumpet 4 10 Ayres, Jeffrey B -   AH
MUS-393J-04 Trumpet 2 10 Ayres, Jeffrey B -   AH
MUS-393K-03 Horn 4 10 Von Wald, Robin A -   AH
MUS-393K-04 Horn 2 10 Von Wald, Robin A -   AH
MUS-393L-03 Trombone 4 10 Newman, Timothy J -   AH
MUS-393L-04 Trombone 2 10 Newman, Timothy J -   AH
MUS-393M-03 Euphonium 4 10 Westmoreland, Randall S -   AH
MUS-393M-03 Euphonium 2 10 Westmoreland, Randall S -   AH
MUS-393N-03 Tuba 4 10 Westmoreland, Randall S -   AH
MUS-393N-04 Tuba 2 10 Westmoreland, Randall S -   AH
MUS-394-03 Percussion 4 10 Zerbe, David M -   AH
MUS-394-04 Percussion 2 10 Zerbe, David M -   AH
MUS-394-05 Percussion 4 25 Zerbe, David M; DeMull, Mark W -   AH
MUS-395-03 Voice 4 10 Nichols, William W; Walker, Victoria K -   AH
MUS-395-04 Voice 2 10 Nichols, William W; Walker, Victoria K -   AH
MUS-395-05 Voice 2 25 Burdick, Barbara E; Nichols, William W -   AH
MUS-396-03 Piano 4 10 Riley, Raymond G -   AH
MUS-396-04 Piano 2 10 Riley, Raymond G -   AH
MUS-397-01 Organ 4 10 -   AH
MUS-398-02 Adv Composition 4 10 Gross, Murray G -   AH
MUS-398-03 Adv Composition 2 25 Gross, Murray G -   AH
MUS-399-01 Junior Recital 2 1 Nichols, William W -   AH
MUS-445-01 Music History III 4 25 Messing, J Scott SAC 203 M W F 11:30AM - 12:20PM   AH
MUS-500-01 Graduation Recital 4 1 Tracy, Matthew R -   AH
MUS-500-02 Senior Recital 2 1 Nichols, William W -   AH
MUS-500-03 Senior Recital 2 1 Nichols, William W -   AH
MUS-500-04 Original Composition 2 1 Gross, Murray G -   AH
MUS-500-05 Senior Recital 2 1 Westmoreland, Randall S -   AH
MUS-500-06 Graduation Recital 2 1 Zerbe, David M -   AH
MUS-500-07 Senior Recital 2 1 Nichols, William W -   AH
MUS-500-08 Senior Recital 2 1 Zerbe, David M -   AH
MUS-500-09 MUS Senior Thesis 2 1 Messing, J Scott -   AH
MUS-500-10 Junior Recital 2 1 Zerbe, David M - 2 AH
NMS-101-02 Intro to Digital Media 4 20 Collamati, Anthony J SAC 110 M W F 9:30AM - 10:20AM  
NMS-204-01 Digital Audio and Video 4 16 Riley, Raymond G EDDY 118 Tu Th 2:30PM - 3:50PM   AH
NMS-220-01 Media Prog & Comp 4 14 Thall, Andrew L SAC 215 M W F 1:30PM - 2:20PM; W 2:30PM - 4:30PM   AH
NMS-280-02 American Cinema 4 10 Vickery, Micheal R SAC 203 M W 1:30PM - 2:20PM; Th 6:30PM - 9:00PM  
NMS-299-01 Computer Game Development 4 1 Thall, Andrew L -  
NMS-300-01 Media Theory & Culture 4 20 Collamati, Anthony J SAC 211 M W F 11:30AM - 12:20PM   AH
NMS-381-01 Documentary Video 4 16 Riley, Raymond G SAC 313 M W 2:30PM - 3:50PM   AH
NMS-385-02 Media Production 4 1 Collamati, Anthony J -  
NMS-385-03 Graphic Designer Pub Relations 1 1 Lopez-Isnardi, C Sandy -  
NMS-399-02 Study of Sports Radio 2 1 Diels, Janie A -  
NMS-450-01 Sem in Media Apps & Implcation 4 20 Collamati, Anthony J SAC 110 M W 2:30PM - 3:50PM   AH
NMS-499-02 Documentary Preproduction 2 1 Collamati, Anthony J -  
NMS-499-03 Time-Based Media 4 1 Lopez-Isnardi, C Sandy -  
NMS-499-04 Time Based Media 4 1 Lopez-Isnardi, C Sandy -  
OSP-CH-01 Off Campus Chicago 13 25 -  
OSP-EC-02 Ecuador 13 25 -  
OSP-F-02 Overseas France 13 25 -  
OSP-NZ-01 Overseas New Zealand 13 25 -  
OSP-PH-02 Off-Campus Philadel 13 25 -  
PAF-150-01 Public Affairs 2 25 Lorenz, Edward C SAC 109 Th 7:00PM - 8:50PM  
PAF-160-01 Com Issues & Publ Leadership 1 20 Borrello, Murray C; Vickery, Micheal R SAC 110 Tu 4:30PM - 5:50PM 1
PAF-360-01 Com Issues & Publ Leadrshp II 1 20 Borrello, Murray C; Vickery, Micheal R SAC 110 Tu 4:30PM - 5:50PM  
PAF-399-01 Sustainable Comm Dev Workshop 1 1 Vickery, Micheal R - 2
PHL-111-01 Western Philosphy I 4 30 Stratton, Stanley Brian SAC 304 Tu Th 8:30AM - 9:50AM   AH
PHL-202-01 Feminist Philosophy 4 25 Torrey, Mindi S SAC 108 M W 2:30PM - 3:50PM   AH
PHL-228-01 Ethics & Law 4 25 Dixon, Nicholas L SAC 108 M W F 11:30AM - 12:20PM   AH
PHL-229-02 Ethics & Medicine 4 24 Dixon, Nicholas L SAC 104 M W F 9:30AM - 10:20AM   AH
PHL-230-01 Religion & Science 4 15 Stratton, Stanley Brian SAC 109 Tu Th 11:30AM - 12:50PM   AH
PHL-235-01 Ethics & Education 4 25 Dixon, Sheryle D SAC 108 Tu Th 10:00AM - 11:20AM   AH
PHL-242-01 Philosophy of Sport 4 25 Dixon, Nicholas L SAC 108 M W F 1:30PM - 2:20PM   AH
PHL-399-03 Ethics and Law 4 1 Dixon, Nicholas L -   AH
PHL-399-04 Ethics and Medicine 4 1 Dixon, Nicholas L -   AH
PHL-399-05 Survey of Western Philosophy 4 1 Stratton, Stanley Brian -   AH
PHL-399-06 Ethics and Law 4 1 Dixon, Nicholas L -   AH
PHL-399-07 Ethics and Law 4 1 Dixon, Nicholas L -   AH
PHL-399-08 PHL Independent 4 1 Stratton, Stanley Brian -   AH
PHL-500-01 Aquinas on God and Fortitude 4 1 Stratton, Stanley Brian -   AH
PHL-500-02 A Utilitarian Theory of Law 4 1 Dixon, Nicholas L -   AH
PHL-500-03 PHL Senior Thesis 4 1 Torrey, Mindi S -   AH
PHY-113-01 General Physics II 4 30 Jensen, Steuard B DOW 132 M Tu W F 8:30AM - 9:20AM   NS
PHY-113-02 General Physics II 4 30 Jensen, Steuard B DOW 132 M Tu W F 11:30AM - 12:20PM   NS
PHY-113L-01 PHY 113 Laboratory 0 60 -   NS
PHY-122-01 Intro Physics II 4 30 Reed, Bruce C DOW 132 M W F 10:30AM - 11:20AM   NS
PHY-122L-01 PHY 122 Laboratory 0 30 -   NS
PHY-140-01 Machine Shop 2 5 Yearyean, Gary E DOW 125 Tu 7:00PM - 10:00PM   NS
PHY-221-01 Modern Physics II 4 10 Reed, Bruce C DOW 132 M W F 2:30PM - 3:20PM   NS
PHY-221L-01 PHY 221 Laboratory 0 10 Reed, Bruce C -   NS
PHY-299-01 Principles: Acoustic Engineer 4 1 Argueta-Diaz, Victor -   NS
PHY-299-02 Elec Circuit & Microcontroller 2 1 Argueta-Diaz, Victor - 1 NS
PHY-380-01 Electronics 4 25 Argueta-Diaz, Victor DOW 137 Tu Th 2:30PM - 3:50PM   NS
PHY-421-01 Quantum Mechanics 4 20 Jensen, Steuard B DOW 137 M W F 2:30PM - 3:20PM   NS
POL-101-02 American Political System 4 35 Gorton, William A SAC 315 M W F 8:30AM - 9:20AM   SO
POL-111-01 Comparative Politics 4 35 Cartrite, Britt A SAC 309 M W F 9:30AM - 10:20AM   SO
POL-111-02 Comparative Politics 4 35 Cartrite, Britt A SAC 309 M W F 12:30PM - 1:20PM   SO
POL-131-01 Intro to Political Theory 4 30 Gorton, William A SAC 315 M W F 10:30AM - 11:20AM   SO
POL-141-01 Public Management & Policy 4 35 Lorenz, Edward C SAC 110 M W F 11:30AM - 12:20PM   SO
POL-201-01 Nature of Political Inquiry 4 30 Cartrite, Britt A SAC 309 M W F 1:30PM - 2:20PM   SO
POL-202-02 POL Journal Club 2 20 Cartrite, Britt A SAC 214 Tu Th 10:00AM - 11:20AM   SO
POL-225-01 Int'l Law & Org 4 30 Hulme, Derick L SAC 309 M W 2:30PM - 3:50PM   SO
POL-226-01 Model UN "A" 2 40 Hulme, Derick L SAC 109 Tu 6:45PM - 11:00PM 1 SO
POL-227-01 Model UN "B" 2 40 Hulme, Derick L SAC 109 Tu 6:45PM - 11:00PM 2 SO
POL-302-01 POL Journal Club 2 20 Cartrite, Britt A SAC 214 Tu Th 10:00AM - 11:20AM   SO
POL-328-01 Adv Model UN "A" 2 40 Hulme, Derick L SAC 109 Tu 6:45PM - 11:00PM 1 SO
POL-329-01 Adv Model UN "B" 2 40 Hulme, Derick L SAC 109 Tu 6:45PM - 11:00PM 2 SO
POL-335-01 Constitutional Law I 4 20 Gorton, William A SAC 307 Tu Th 1:00PM - 2:20PM   SO
POL-380T-01 Citizen & Expert in Policy 4 1 Lorenz, Edward C -   SO
POL-381-01 Washington Seminar 4 5 Lorenz, Edward C -   SO
POL-500-03 Public Policy of Immigration 4 1 Cartrite, Britt A -   SO
PSC-380-01 Phys Sci Concepts 4 15 Walker, Michael J DOW 234 Tu Th 11:30AM - 12:50PM  
PSY-121-03 Intro Psychology 4 40 Beagley, Walter K; Stupica, Brandi S SAC 113 M W F 10:30AM - 11:20AM   NS
PSY-121-04 Intro Psychology 4 40 Beagley, Gwyneth H SAC 113 M W F 11:30AM - 12:20PM   NS
PSY-121-05 Intro Psychology 4 40 Beagley, Gwyneth H; Stupica, Brandi S SAC 109 M W F 11:30AM - 12:20PM   NS
PSY-121L-08 PSY 121 Laboratory 0 24 M 1:30PM - 3:30PM   NS
PSY-121L-09 PSY 121 Laboratory 0 24 SAC B-11 M 3:30PM - 5:30PM   NS
PSY-121L-10 PSY 121 Laboratory 0 24 SAC B-11 Tu 1:00PM - 3:00PM   NS
PSY-121L-11 PSY 121 Laboratory 0 24 SAC B-11 Tu 3:00PM - 5:00PM   NS
PSY-121L-12 PSY 121 Laboratory 0 24 SAC B-11 W 1:30PM - 3:30PM   NS
PSY-121L-13 PSY 121 Laboratory 0 24 SAC B-11 W 3:30PM - 5:30PM   NS
PSY-121L-14 PSY 121 Laboratory 0 10 Setterlund, Marc B SAC B-11 Th 7:00PM - 9:00PM   NS
PSY-204-01 Sensation & Perception 4 24 Beagley, Walter K SAC B-11 M W F 11:30AM - 12:20PM   NS
PSY-204L-01 PSY 204 Laboratory 0 12 Beagley, Walter K Tu 1:00PM - 3:50PM   NS
PSY-204L-02 PSY 204 Laboratory 0 12 Beagley, Walter K W 1:30PM - 4:20PM   NS
PSY-212-02 Personality I 4 30 Setterlund, Marc B SAC B-11 M W F 9:30AM - 10:20AM   NS
PSY-212-03 Personality I 4 30 Batchelder, Thomas H SAC B-11 M W F 10:30AM - 11:20AM   NS
PSY-225-01 Research Methods 4 25 Setterlund, Marc B SAC 203 Tu Th 2:30PM - 3:50PM   NS
PSY-231-01 Developmental Psychology 4 25 Stupica, Brandi S SAC 304 M W F 1:30PM - 2:20PM   NS
PSY-260-01 Psychology of Aging 2 25 Batchelder, Thomas H SAC B-02 M 7:00PM - 8:30PM   NS
PSY-280-02 Positive Psychology 4 30 Batchelder, Thomas H SAC B-11 Tu Th 11:30AM - 12:50PM   NS
PSY-280-03 Industrial/Organizational Psy 4 25 Stupica, Aaron SAC 311 M W F 12:30PM - 1:20PM   NS
PSY-280B-01 Neuroscience Seminar 4 16 Beagley, Gwyneth H SAC 308 M W 1:30PM - 2:50PM   NS
PSY-299-03 Psychology of Corrections 1 1 Beagley, Gwyneth H -   NS
PSY-299-04 Effects of Alma Water on Rats 2 1 Beagley, Gwyneth H -   NS
PSY-299-05 SES and Stress 1 1 Setterlund, Marc B - 2 NS
PSY-305-01 Motivation & Learning 4 16 Beagley, Gwyneth H SAC B-11 Tu Th 10:00AM - 11:20AM   NS
PSY-385-04 MH Partial Hosp Intern 3 1 Batchelder, Thomas H -   NS
PSY-385-05 Drug Court Intern 2 1 Batchelder, Thomas H - 2 NS
PSY-390-02 Clinical Field Exp 2 5 Batchelder, Thomas H -   NS
PSY-390-03 In-Home Therapy Intern 4 1 Batchelder, Thomas H -   NS
PSY-390-04 Medical Social Worker Intern 4 1 Batchelder, Thomas H -   NS
PSY-390-05 School Counseling Intern 4 1 Batchelder, Thomas H -   NS
PSY-399-04 Advanced Psy of Aging 2 1 Batchelder, Thomas H -   NS
PSY-399-05 Advanced Psy of Aging 4 1 Batchelder, Thomas H -   NS
PSY-399-06 Attachment in Early Childhood 2 1 Stupica, Brandi S -   NS
PSY-399-07 Rats and Stress 2 1 Beagley, Gwyneth H -   NS
PSY-399-08 Effects of Stress on EEG 2 1 Beagley, Gwyneth H -   NS
PSY-399-09 Stress & Rats 2 1 Beagley, Gwyneth H -   NS
PSY-399-10 Adv Psy of Aging 2 1 Batchelder, Thomas H -   NS
PSY-399-11 Brain Damage & Motor Repair 4 1 Beagley, Gwyneth H -   NS
PSY-399-12 Psych of Juvenile Offenders 2 1 Batchelder, Thomas H -   NS
PSY-399-13 Study of Sleep Apnea 2 1 Beagley, Gwyneth H -   NS
PSY-399-14 Preventing Youth Suicide 1 1 Batchelder, Thomas H - 2 NS
PSY-399-15 Youth Counseling 1 1 Batchelder, Thomas H - 2 NS
PSY-399-16 Stress & Rats 2 1 Beagley, Gwyneth H - 2 NS
PSY-499-07 ADHA & Social Class 4 1 Batchelder, Thomas H -   NS
PSY-499-08 Eff Nicotine Learning & Weight 2 1 Beagley, Gwyneth H -   NS
PSY-499-09 Sexist Messages in Hip Hop 2 1 Batchelder, Thomas H -   NS
PSY-500-01 Self Complexity & Autonomy 4 4 Batchelder, Thomas H -   NS
PSY-500-02 Attachment in Early Childhood 4 1 Stupica, Brandi S -   NS
PSY-500-03 Effect of Nicotine 4 1 Beagley, Gwyneth H -   NS
PSY-500-04 Instruments & Fine Motor Skill 2 1 Beagley, Walter K -   NS
PSY-500-05 Effects of Nicotine 4 1 Beagley, Gwyneth H -   NS
REL-100-02 Intro to World Religions 4 25 Stratton, Stanley Brian SAC 304 M W F 8:30AM - 9:20AM   AH
REL-102-01 Biblical Tradition 4 30 Wise, Keith J SAC 304 M W F 9:30AM - 10:20AM   AH
REL-181-02 The Book of Acts 4 20 Richter, Marcus J SAC 110 Tu Th 1:00PM - 2:20PM   AH
REL-181-03 Second Temple Judaism 4 20 Wise, Keith J SAC 216 M W 3:30PM - 4:50PM   AH
REL-181-04 The Ten Commandments 2 25 Richter, Marcus J SAC 104 M 7:00PM - 8:20PM   AH
REL-230-01 Religion & Science 4 15 Stratton, Stanley Brian SAC 109 Tu Th 11:30AM - 12:50PM   AH
REL-385-01 Youth Ministry Practicum 2 1 Gregg Stratton, Carol M -   AH
REL-386-01 Presbyterian Ministry 2 1 Gregg Stratton, Carol M -   AH
REL-399-05 Religion & Science 4 1 Stratton, Stanley Brian -   AH
REL-399-06 Second Temple Judaism 4 1 Wise, Keith J -   AH
REL-399-07 Book of Acts 4 1 Richter, Marcus J -   AH
REL-399-08 Feminism & Religion 4 1 Torrey, Mindi S -   AH
REL-400-01 Theory & Method 4 15 Stratton, Stanley Brian SAC 307 Tu Th 2:30PM - 3:50PM   AH
SOA-101-04 Principles of Sociology 4 35 Thorsen, Timm N SAC 113 M W F 9:30AM - 10:20AM   SO
SOA-101-05 Principles of Sociology 4 30 Arlt, Jonathan M SAC 109 Tu Th 10:00AM - 11:20AM   SO
SOA-101-06 Principles of Sociology 4 35 Arlt, Jonathan M SAC 109 Tu Th 8:30AM - 9:50AM   SO
SOA-111-04 Intro Anthropology 4 35 McCullen, Megan M SAC 109 Tu Th 2:30PM - 3:50PM   SO
SOA-111-05 Intro Anthropology 4 30 McCullen, Megan M SAC 110 M W F 10:30AM - 11:20AM   SO
SOA-111-06 Intro Anthropology 4 25 Conell, Alexandra O SAC 109 Tu Th 1:00PM - 2:20PM   SO
SOA-141-01 Social Problems 4 25 Arlt, Jonathan M SAC 108 Tu Th 2:30PM - 3:50PM   SO
SOA-212-01 Cultural Anthropology 4 25 McCullen, Megan M SAC 213 M W F 1:30PM - 2:20PM   SO
SOA-234-01 Aging & Health Inst 4 23 Fobes, Catherine V SAC 108 Tu Th 11:30AM - 12:50PM   SO
SOA-241-02 Race & Ethnic Relations 4 25 Arlt, Jonathan M SAC 103 Tu Th 1:00PM - 2:20PM   SO
SOA-251-01 Social Psychology 4 25 Thorsen, Timm N SAC 104 M W F 11:30AM - 12:20PM   SO
SOA-299-01 SOA Independent 2 1 McCullen, Megan M -   SO
SOA-301-01 Social Research 4 20 Fobes, Catherine V SAC 104 Tu Th 2:30PM - 3:50PM   SO
SOA-312-01 North American Archaeology 4 25 Conell, Alexandra O SAC 106 Tu Th 10:00AM - 11:20AM   SO
SOA-500-01 Sociology of Motherloss 4 1 Fobes, Catherine V -   SO
SOA-500-02 SOA Senior Thesis 4 1 McCullen, Megan M -   SO
SPN-111-05 Beginning Spanish I 4 20 Vallejo, Jane SAC 109 M W F 9:30AM - 10:20AM   AH
SPN-111L-06 Spn 111 Laboratory 0 10 Vallejo, Jane SAC 315 Tu Th 9:00AM - 9:50AM   AH
SPN-111L-07 Spn 111 Laboratory 0 10 Vallejo, Jane SAC 309 Tu Th 9:00AM - 9:50AM   AH
SPN-112-01 Beginning Spanish II 4 20 Brines, Maryellen SAC 103 M W F 10:30AM - 11:20AM   AH
SPN-112-02 Beginning Spanish II 4 20 Brines, Maryellen SAC 103 M W F 12:30PM - 1:20PM   AH
SPN-112-03 Beginning Spanish II 4 20 Brines, Maryellen SAC 103 M W F 1:30PM - 2:20PM   AH
SPN-112L-01 Spn 112 Laboratory 0 15 Brines, Maryellen SAC 307 Th 9:00AM - 9:50AM   AH
SPN-112L-02 Spn 112 Laboratory 0 15 Brines, Maryellen SAC 307 Th 10:00AM - 10:50AM   AH
SPN-112L-03 Spn 112 Laboratory 0 15 Brines, Maryellen SAC 307 Th 11:30AM - 12:20PM   AH
SPN-112L-04 Spn 112 Laboratory 0 15 Brines, Maryellen SAC 211 Th 11:30AM - 12:20PM   AH
SPN-222-01 Intermediate Spanish Lang II 4 20 Vallejo, Jane SAC 316 M W F 12:30PM - 1:20PM   AH
SPN-222L-01 Spn 222 Laboratory 0 20 Vallejo, Jane SAC 303 Tu Th 9:00AM - 9:50AM   AH
SPN-222L-02 Spn 222 Laboratory 0 20 Vallejo, Jane SAC 216 Tu Th 11:30AM - 12:20PM   AH
SPN-280-01 Exploration of ESL in MI 2 1 Dougherty, Deborah A - 2 AH
SPN-281-01 Conversation 2 15 Vallejo, Jane SAC 216 M W 2:30PM - 3:20PM   AH
SPN-321-02 Adv Comp & Conv 4 15 Dougherty, Deborah A SAC 307 M W F 10:30AM - 11:20AM   AH
SPN-331-01 Intro Hispanic Literature 4 20 Dougherty, Deborah A SAC 307 M W F 9:30AM - 10:20AM   AH
SPN-370-01 Spanish Lit 1700 4 25 Dougherty, Deborah A SAC 307 M W 2:30PM - 3:50PM   AH
SPN-399-01 Research in Spanish 2 1 Slaughter, Stephany L -   AH
SPN-460-01 Seminar Spanish Lit 4 25 Dougherty, Deborah A SAC 307 M W 2:30PM - 3:50PM   AH
THD-140-02 Modern Dance I Beginning 1 20 Bennett, Kristen M HER STU M W 11:30AM - 12:20PM   AH
THD-141-02 Social Dance 1 20 Bennett, Kristen M HER STU M W 12:30PM - 1:20PM   AH
THD-142-01 Tap Dance I Begin 1 25 Bennett, Kristen M HER STU M W 1:30PM - 2:20PM   AH
THD-150-07 Theatre Company 1 20 Shonk, Victor E HER THR Tu 1:00PM - 5:00PM   AH
THD-150-08 Theatre Company 1 20 Shonk, Victor E HER THR W 1:30PM - 5:00PM   AH
THD-150-09 Theatre Company 1 20 Shonk, Victor E HER THR Th 1:00PM - 5:00PM   AH
THD-150-10 Theatre Company 1 20 Jezewski, Joseph A - 1 AH
THD-150-11 Theatre Company 1 20 Jezewski, Joseph A - 2 AH
THD-150-12 Theatre Company 1 20 Vivian, Tina L -   AH
THD-151-03 Alma College Dance Company 1 35 Bennett, Kristen M HER STU M 8:30PM - 10:00PM   AH
THD-151-04 Alma College Dance Company 1 20 Cassidy, Katherine Elizabeth HER STU Th 6:00PM - 7:00PM   AH
THD-171-01 Design for Theatre 4 12 Shonk, Victor E HER STU M W F 10:30AM - 11:20AM   AH
THD-211-02 Partnering 1 10 Sarver, Jennifer M HER STU F 4:00PM - 5:00PM   AH
THD-227-01 Stage Combat 4 14 Sheldon, Michael C HER PRB M W F 11:30AM - 12:20PM   AH
THD-227L-01 Stage Combat Lab 0 14 Sheldon, Michael C HER PRB F 1:30PM - 4:30PM   AH
THD-232-01 Directing 4 14 Jezewski, Joseph A; Uehara, Natividad Mercedez HER THR M W F 12:30PM - 1:20PM   AH
THD-244-02 Ballet II Intermediate 1 20 Sarver, Jennifer M HER STU Tu Th 3:30PM - 4:50PM   AH
THD-248-01 Highland Dance II 1 20 Cassidy, Katherine Elizabeth HER STU Th 7:00PM - 8:00PM   AH
THD-262-01 Great Ages of Theatre II 4 18 Jezewski, Joseph A; Uehara, Natividad Mercedez HER THR Tu Th 11:30AM - 12:50PM   AH
THD-280-02 Pointe Variation 1 25 Sarver, Jennifer M HER STU Tu Th 5:00PM - 5:50PM   AH
THD-280-03 Computer Aided Design 4 8 Shonk, Victor E HER DES Tu Th 10:00AM - 11:20AM   AH
THD-280-04 Stage Combat II 4 14 Sheldon, Michael C HER PRB M W F 12:30PM - 1:20PM   AH
THD-280L-01 THD Laboratory 0 14 Sheldon, Michael C HER PRB F 1:30PM - 4:30PM   AH
THD-280T-01 Pointe Variation 1 1 Sarver, Jennifer M - 2 AH
THD-281T-01 Ballet II Intermediate 1 1 Sarver, Jennifer M - 2 AH
THD-299-02 Computer Aided Design 2 1 Shonk, Victor E -   AH
THD-325-03 Studio:Acting 4 5 Jezewski, Joseph A -   AH
THD-325T-02 Studio:Acting 2 5 Jezewski, Joseph A -   AH
THD-340T-01 Modern Dance III Adv 1 1 Bennett, Kristen M -   AH
THD-344-02 Ballet III Advanced 2 25 Sarver, Jennifer M HER STU M W F 3:30PM - 4:50PM   AH
THD-351-01 Dance History II 4 20 Sarver, Jennifer M SAC 110 M W F 12:30PM - 1:20PM   AH
THD-371-02 Studio:Scenery 2 5 Shonk, Victor E -   AH
THD-372-02 Studio:Lighting 2 5 Shonk, Victor E -   AH
THD-375-03 Studio:Management 2 5 Jezewski, Joseph A -   AH
THD-380T-01 Ballet III Advanced 2 2 Sarver, Jennifer M - 2 AH
THD-399-01 Asst Costume Design Production 2 1 Vivian, Tina L -   AH
THD-399-02 Stage Combat II 2 1 Sheldon, Michael C -   AH
THD-432-02 Studio:Directing 2 5 Jezewski, Joseph A; Uehara, Natividad Mercedez -   AH
THD-499-04 Stage Combat Teachers Asst 2 1 Sheldon, Michael C -   AH
THD-500-02 Dance Production Director 4 1 Fike, Carol -   AH
THD-500-03 Dance Production Director 4 1 Fike, Carol -   AH
THD-500-04 THD Senior Thesis 4 1 Shonk, Victor E -   AH
THD-500-05 Acting Role Modge in Picnic 2 1 Jezewski, Joseph A -   AH
WGS-101-01 Intr Womens Studies 4 20 Dora-Laskey, Prathim Maya SAC 106 M W F 1:30PM - 2:20PM